Diskusia

icon
suzannie
Príspevkov: 11
Vie mi niekto poradit, ako a kde sa viem co najrychlejsie naucit a pochopit viedensky dialekt? Pred mesiacom som si nasla pracu v kancelarii, ale vsetci moji kolegovia a zakaznici rozpravaju dialektom. Nemcinu, ktoru som sa naucila je cista hoch deutch a teraz som uplne stratena kvoli tomu dialektu. Myslela som si, ze sa v praci bude rozpravat normalnou nemcinou, ale na tuto viedensku sa neviem vobec chytit :(
02.01.2019 20:45
janaka
Príspevkov: 5969
iconsuzannie:
Vie mi niekto poradit, ako a kde sa viem co najrychlejsie naucit a pochopit viedensky dialekt? Pred mesiacom som si nasla pracu v kancelarii, ale vsetci moji kolegovia a zakaznici rozpravaju dialektom. Nemcinu, ktoru som sa naucila je cista hoch deutch a teraz som uplne stratena kvoli tomu dialektu. Myslela som si, ze sa v praci bude rozpravat normalnou nemcinou, ale na tuto viedensku sa neviem vobec chytit :(

skus ich poziadat (poprosit), nech sa aspon s tebou rozpravaju bez dialektu, aj ked niektori to vobec nevedia, niektori mozno ta pochopia a vyhoveju ti. Inak, casom sa naucis aj ty hovorit dialektom, ked to bude nutne. Ja som mala stastie na sefa, ktory so mnou rozpraval pomaly a hochdeutsch.
Teraz aj ja pouzivam viedensky dialekt, ale len s kamosom rakusanom, inak nie;)
03.01.2019 00:41
pitu47
Príspevkov: 11874
iconsuzannie:
Vie mi niekto poradit, ako a kde sa viem co najrychlejsie naucit a pochopit viedensky dialekt? :(

alebo si najdes praveho viedenskeho frajera ;)
03.01.2019 18:48
janaka
iconpitu47:
iconsuzannie:
Vie mi niekto poradit, ako a kde sa viem co najrychlejsie naucit a pochopit viedensky dialekt? :(

alebo si najdes praveho viedenskeho frajera ;)

ja, ganz schnö (schnell);)
03.01.2019 19:39
pitu47
Príspevkov: 11874
é
03.01.2019 20:04
janaka
iconpitu47:
é

des main i aB)
/kurz viedenskeho dialektu uuuplne gratis (ako ten u-bahn zeitung);)
03.01.2019 22:37
Vlado
Moderátor
Príspevkov: 1230
ked vies dobre po nemecky, tak to musis dostat do ucha - televizia, radio - snad nejake filmy ... a ked nieco nerozumies, tak sa treba aj opytat.
10.01.2019 00:52
janaka
iconVlado:
ked vies dobre po nemecky, tak to musis dostat do ucha - televizia, radio - snad nejake filmy ... a ked nieco nerozumies, tak sa treba aj opytat.

radio? :-/ ja pocuvam Radio Wien a tam veru nehovoria dialektom, takisto TV- spravy, dokumenty, dabovane filmy su hochdeutsch, iba v rakuskych a nemeckych filmoch pocut dialekt, napr. AT Tatort (Krassnitzer + Neuhauser) a niektori politici, herci v talkshow tiez hovoria dialektom
10.01.2019 12:22

icon