Diskusia

Vlado
Moderátor
Príspevkov: 1230
iconkarla23:
Vlado kolko korun stal zajazd z Ceskoslovenska v 80 rokoch do Rakuska?..a kolko musel mat clovek deviz pri sebe?

To bola smiesna suma - nie musel, ale dostal clovek max. od zentralnej banky - myslim ze to bolo okolo 20 US $ na den - a volalo sa to DEVIZOVY PRISLUB ... potom sa vybavovala DOLOZKA (7 potrvrdeni).
11.01.2021 14:34
Vlado
Moderátor
Príspevkov: 1230
iconkarla23:
Vlado Ty a tvoja rodina ste nechceli ist dalej z Rakuska a inde za more? preco ste sa rozhodli pre Rakusko?

Chceli - Kanady, ale zostali sme tu, lebo ja som mohol hned zacat studovat, mama vedela dobre po nemecky a dostala miesto predtym ako nam dala Kanada OK.
11.01.2021 14:36
pitu47
Príspevkov: 11874
iconVlado:
iconkarla23:
Vlado kolko korun stal zajazd z Ceskoslovenska v 80 rokoch do Rakuska?..a kolko musel mat clovek deviz pri sebe?

To bola smiesna suma - nie musel, ale dostal clovek max. od zentralnej banky - myslim ze to bolo okolo 20 US $ na den - a volalo sa to DEVIZOVY PRISLUB ... potom sa vybavovala DOLOZKA (7 potrvrdeni).

Vlado, správne :-) Len dolozim, (aby mal mirko prehlad) ze na devizovy prislub, ( ktory si musel podat v januari a bol obmedzeny pocet aj po protekcii ) si potreboval tiez tych ASPON 7 potvrdení a mohlo sa Ti stat, ze devizovy prislub (max 300 dolarov na cely pobyt) si dostal, ale vycestovaciu dolozku TI ti isti sudruhovia uz nepodpisali :-(
11.01.2021 19:42
janaka
Príspevkov: 5969
ja som dostala devizovy prislub v r. 1989 v sepembri (mala som nejaku znamu, ta mi pomohla), a mysli ze cca 400 zap. mariek som dostala...do Prahy som isla pre vizum do pasu, ale na tych 7 doloziek, si nepamätam, a myslim, ze ani ziadne neboli:-/ , len si spominam na 2-hodinovu soru co som musela vystat na to vizum;)
marka stala 11,- s potvrdenim, na ciernom trhu myslim 15 kcs:-/
samozrejme, ze som sa pekne vratila naspät, deti so mnou necestovaliB) , chcela som si pozriet zahnivajuci kapitalizmus v zapadnim Nemecku:lol: a kupit elektroniku, sranda bola, ze 23.12. v tom istom roku sme si uz obzerali Schönbrunn;)
[Naposledy editoval janaka, 11.01.2021 20:04]
11.01.2021 19:50
pitu47
súhlasím, janake, :love: nie 7 doložiek, ale ASPOŇ sedem podpisov na žiadosť najprv na devízový prísľub v januári a potom tých istých aspoň 7 podpisov na vycestovaciu doložku
plus podpis posledný od polícíie...... Muži potrebovali ešte aj podpis od vojenskej správy, takže o 1 viac.
11.01.2021 20:11
janaka
iconpitu47:
súhlasím, janake, :love: nie 7 doložiek, ale ASPOŇ sedem podpisov na žiadosť najprv na devízový prísľub v januári a potom tých istých aspoň 7 podpisov na vycestovaciu doložku
plus podpis posledný od polícíie...... Muži potrebovali ešte aj podpis od vojenskej správy, takže o 1 viac.

ahaaa:rolleyes: tie podpisy si nepamätam, asi preto, ze mi s tym ta znama pomohla, alebo fakt neviem, najviac si pamätam tu Prahu, bolo to v lete asi mesiac pred vycestovanim, viem, ze to malo aj nejaku podmienku, ze dokedy sa moze (musi) vycestovat, aby vizum neprepadlo
a este mam taky dojem , ze ta znama znamej , ktora to vybavovala, pracovala na zahr. obchode (uz neviem, ako sa to presne volalo) v Ba
11.01.2021 20:54
pitu47
:thumbup: ministerstvo zahraničního obchodu..... A niektoré víza si dostala aj v Bratislave a niektoré len v Prahe. A s tými 2 hodinami si mala veľké šťastie, niektorí prišli v noci, aby sa na druhý deň dostali na rad ;)
11.01.2021 21:50
karla23
Príspevkov: 1304
Vlado ako dlho to trvalo od dna ked ste v Rakusku poziadali o azyl kym ste hodostali?

Ked ste dostali azyl potom ktory urad vam dal povolenie na pobyt a pac.povolenie? to bol preukaz ci nalepka do pasu?

Vlado ludia ktori ste stretli v Rakusku a ziadali o azyl kolki znich priblizne ostali v Rakusku?
12.01.2021 08:15
karla23
Na naháněče do nočních klubů po setmění návštěvník Václavského náměstí 80. let nenarazil. Zato mohl potkat třeba veksláky, jelikož se v okolí náměstí nacházelo několik prodejen Tuzexu.

„Je třeba vzít také v potaz, že hotely Alcron, Evropa a další byly estébáckými hotely. Šéfovali jim ředitelé spojení s StB, byly tam odposlechy, a i proto to bylo celé takové méně veselé, než je tomu teď,“ dodává Adámek.
12.01.2021 08:27
pitu47
Mirko, objavuješ Ameriku a analyzuješ azylovú štatistiku minulého storočia ? Skús napísať diplomovú prácu na STU v Bratislave a dajú Ti aj titul :thumbup:
12.01.2021 21:20
janaka
iconpitu47:
Mirko, objavuješ Ameriku a analyzuješ azylovú štatistiku minulého storočia ? Skús napísať diplomovú prácu na STU v Bratislave a dajú Ti aj titul :thumbup:

si robis srandu? Mirko a diplomova praca:w00t:
ale aj ja mam pocit, ze mozno pise knihu o cs. emigrantoch a ked mu vyjde, tak bude v baliku:rolleyes:
12.01.2021 22:06
pitu47
Janake ;) taku dizertacnú prácu ako mala Aschbacher na STU mu za 1000,- ecok napisem bez problémov za 1 den ;)
a mirko uz dávno v balíku je :thumbup: ved upratoval lekáren, prehadzoval kufre na letisku, bol aj nezamestnany, takze uz má urcite dost :lol:
13.01.2021 12:50
janaka
ale Seepocken mozes vynechat, lebo to by uz bol plagiat, aj ked Mirko by si to urcite nevsimol:lol:
neviem, kde sa tula, my o vlku a vlk niekde zabudnuty mozno este v rodnej vieske, merkelka ho nepusti do zapadniho Nemecka:cry:
13.01.2021 14:07
karla23
Janaka pijem kavu v Mnichove....kdeze domov...poco? aby som siel do karanteny?..a komplikacie po prichode do Mnichova?mozem kaslat..naposledy som bol doma v septembri....na sk chodim dva krat do roka cca...3tyzdne ked som v roku...co tam na dedine..este kvoli mame tam chodim nebyt jej ..idem na sk ale do dediny nie...dedina to je zomieranie za ziva....vsetko odislo...onicom....v meste je veselsi zivot....B)
13.01.2021 16:42
janaka
Mirko, to ti chvalim, ze sedis na zadku v Mnichove (co ine sa da robit v case lockdownu:-/ )a dedina je fajn v lete, ked som chodila na prazdniny k babke, to boli casy:love: )
ale ver mi, ze zivot v meste pocas lockdownu tiez nie je to prave orechove - plavarne zavrete, na kavicku s kamoskami sa neda, ked som "v prirode", v zime, nic moc, nie je sa kde ist zohriat, takze sedim doma na zadku pri pc a pijem kavu vo Viedni, pekne doma v teplucku, upeciem si kolacik, pozvem kamosku (aspon sa nenakazim), takze tak...:| ani ja som nemohla do Ba na Vianoce za rodinou:( karantena ma nelaka:huh:
13.01.2021 19:35