Diskusia

Choď na stranu 1Choď na stranu 012Choď na stranu 2Choď na stranu 2
Dada_111
Príspevkov: 0
Ahojte, potrebujem poradit!

Hladam si pracu v AT, s dochadzanim ako pendler a vyskytol sa problem. Potencionalny zamestnavatel odo mna v ramci vyplnenia dokumentov pozadoval Sozialversicherungsnummer, Meldebestätigung a i. Nic z toho nemam, kedze som v AT este nerobila a pobyt mam na SR. Akonahle som sa vyjadrila ze Sozialversicherungsnummer nemam a za pracou chcem dochadzat, dostala som odpoved ze bez Sozialversicherungsnummer ma nemozu vziat a musim byt v AT prihlasena. (Odpisali mi: Leider können wir Sie ohne Sozialversicherungsnummer nicht aufnehmen. Um diese zu bekommen, müssen Sie zumindest in Österreich gemeldet sein. Wir bedauern Ihnen keine bessere Nachricht geben zu können.)
Tu som z par starsich diskusii pochopila, ze Sozialversicherungsnummer obdrzim az ked sa prvykrat v AT zamestnam. Takze je asi blbost co dotycna napisala, ci? Druha vec je ale Meldebestätigung, ktore ozaj nemam ak by som bola pendler.. (a chapem ze ho ma len ten co ma prihlaseny pobyt v AT).

Jednalo sa o zamestnavatela pod spravou mesta Vieden, nie sukromnu firmu. Tak neviem ci u statnych firiem kladu vacsi doraz na zamestnanie ludi s registrovanym pobytom v AT alebo sa tak deje v hocijakej firme? Pendleri - je to bezne, takyto (diskriminacny-pre mna) postup? Mali ste podobny problem nez ste si nasli pracu? Myslite ze to ma suvis s moment. covid situaciou ci je to tak vzdy?
Treba teda hladat vyslovene firmu kt. nevadi ze chcem byt pendler? Necakala som ze sa nieco taketo vyskytne ked su tisice slovakov co cestuju kazdy den do AT a spat...

Priatel zije a robi v AT (ani zo SR ani z AT tak mi nevedel vysvetlit) no hovoril mi, ze tam maju zamestnat primarne rakuskych obcanov, ako druhych nerakuskych s pobytom v AT a az naposledy bez pobytu. (co dava zmysel avsak je opak SR-kde zamestnaju casto toho, komu staci zaplatit najmenej, bez ohladu odkial je). Moze ma priatel prihlasit na Nebenwohnsitz na jeho adresu, pokial by som len dochadzala (a pomoze mi to v najdeni prace)? vraj to policia aj kontroluje ci tam clovek skutocne je..

Sorry za litanie... a vdaka za postrehy!
29.01.2021 23:19
janaka
Príspevkov: 5969
ano, Nebenwohnsitz je riesenie, hlavne pre pendlera (aj ked neviem, ci pre pendlera nie je lepsi ziadny pobyt- mozno ma niekto opravi, kto sa lepsie vyzna)
a ano, niektore firmy pri nastupe pozaduju Meldezettel, ale s koronou to nesuvisi, dialo sa to aj pred nou; zalezi na firme
30.01.2021 00:06
karla23
Príspevkov: 1304
Janaka a keby mala ten meldetzetel napr ze byva vo Viedni bud trvaly alebo prechodný pobyt ale kdeze nerobila v rakusku a nema e-card to je pre firmu problem ju zamestnat? Ved ked ju firma prihlasi na odvody da prac.zmluvu tak je socialna poistovna posle e-card ci? Moj kamos zacinal v maji 2011 vo Viedni nasiel si izbu wg dostal meldetzetel potom nasiel firmu a ecard mu poslali.
30.01.2021 10:07
karla23
Dada dohodni sa s mestskou firmou ze budes byvat vo Viedni ...a po roku povies vo firme po skusobke ze budes pendler
30.01.2021 10:09
Dada_111
iconjanaka:
ano, Nebenwohnsitz je riesenie, hlavne pre pendlera (aj ked neviem, ci pre pendlera nie je lepsi ziadny pobyt- mozno ma niekto opravi, kto sa lepsie vyzna)
a ano, niektore firmy pri nastupe pozaduju Meldezettel, ale s koronou to nesuvisi, dialo sa to aj pred nou; zalezi na firme

Presne to ma zaujimalo, co si pisala - ze teda je bezne u niektorych firiem ze vyzaduju Meldezettel. Z toho mi vyplyva ze pokial chcem byt ako pendler, musim natrafit na firmu, ktora je s dochadzanim ok.
S tym Nebenwohnsitzom napokon neviem, lebo priatel nezije vo Viedni ale v uplne inom meste 2,5h odtial. Tiez si nie som ista ako je to napr. s registrovanim auta pokial ma clovek Nebenwohnsitz v AT - ak by som potrebovala do nejakej prace chodit autom. Lebo auto by som si v AT nechcela registrovat. Niekde som sa docitala ze registracia auta je povinna len pri Hauptwohnsitz a na webe nizsie pisu hned v prvej vete ze aj pri vedlajsom pobyte treba registrovat.

https://www.pendleri.at/sk/auto/
30.01.2021 11:05
janaka
iconDada_111:
iconjanaka:

Presne to ma zaujimalo, co si pisala - ze teda je bezne u niektorych firiem ze vyzaduju Meldezettel. Z toho mi vyplyva ze pokial chcem byt ako pendler, musim natrafit na firmu, ktora je s dochadzanim ok.
S tym Nebenwohnsitzom napokon neviem, lebo priatel nezije vo Viedni ale v uplne inom meste 2,5h odtial. Tiez si nie som ista ako je to napr. s registrovanim auta pokial ma clovek Nebenwohnsitz v AT - ak by som potrebovala do nejakej prace chodit autom. Lebo auto by som si v AT nechcela registrovat. Niekde som sa docitala ze registracia auta je povinna len pri Hauptwohnsitz a na webe nizsie pisu hned v prvej vete ze aj pri vedlajsom pobyte treba registrovat.

https://www.pendleri.at/sk/auto/

Ano, je to bezne a je to aj pochopitelne, ze firma radsej prijme niekoho, kto ma pobyt v mieste pracoviska, resp. co najblizsie. Najst firmu, ktora to vyzadovat nebude, bude problem, uz len teraz kvoli korone (kontroly na hraniciach). Este je take riesenie, ze najst si niekoho, kto ta prihlasi vo Viedni na pobyt (Meldezettel) a po mesiaci sa odhlasis , pokial viem firma to zistovat nebude, aj ked kamaratkina firma sa vyhrazala pracovnikom, ze musia mat pobyt vo Viedni (vraj kvoli dosahu, keby niekto nieco ukradol, proste blabloviny). Ona to ale urobila tak, ako som pisala vyssie, je pendler a nikto nic nezistuje.
Co sa tyka auta, tu sa nevyznam.
Napis, ako si dopadla, drzim palce.
[Naposledy editoval janaka, 30.01.2021 13:27]
30.01.2021 13:17
janaka
iconkarla23:
Dada dohodni sa s mestskou firmou ze budes byvat vo Viedni ...a po roku povies vo firme po skusobke ze budes pendler

to fakt myslis vazne?:blink: ale, naco sa pytam , ze :sneaky:
30.01.2021 13:32
Dada_111
Vo Viedni nikoho nepoznam. Priatel vyzdvihol Meldezettel, ze najblizsie sa s nim pojdem prihlasit na jeho adresu podnajmu v Grazi.

Moze byt problem pre zamestnavatela (alebo hocikoho ineho), ak som prihlasena v Grazi a pracu si hladam napr.vo Viedni? (je jasne ze nebudem cestovat do prace medzi Grazom a Viednou) Ci je to kazdemu jedno a je hlavne ze som niekde v AT prihlasena? aby som sa zbytocne neprihlasovala na Nebenwohnsitz, ak mi to v tejto situacii nepomoze...:huh:

Niekde som tiez citala, ze ak clovek nema zamestnanie a chce sa prihlasit na pobyt, musi nejak dokazovat ze ma prostriedky na zivobytie a prihlasit sa do zdravotky ci kam? To aj pri Nebenwohnsitz?
Dakujem
30.01.2021 16:52
janaka
iconDada_111:
Vo Viedni nikoho nepoznam. Priatel vyzdvihol Meldezettel, ze najblizsie sa s nim pojdem prihlasit na jeho adresu podnajmu v Grazi.

Moze byt problem pre zamestnavatela (alebo hocikoho ineho), ak som prihlasena v Grazi a pracu si hladam napr.vo Viedni? (je jasne ze nebudem cestovat do prace medzi Grazom a Viednou) Ci je to kazdemu jedno a je hlavne ze som niekde v AT prihlasena? aby som sa zbytocne neprihlasovala na Nebenwohnsitz, ak mi to v tejto situacii nepomoze...:huh:

Niekde som tiez citala, ze ak clovek nema zamestnanie a chce sa prihlasit na pobyt, musi nejak dokazovat ze ma prostriedky na zivobytie a prihlasit sa do zdravotky ci kam? To aj pri Nebenwohnsitz?
Dakujem

tak, skusit to mozes, ze sa prihlasis v Grazi, vzdy lepsie, ako nic, ale co na to povie zamestnavatel, to netusim...
K tej druhej otazke: nie, k Meldezettlu netreba nic dokazovat, az ked ho mas, tak do 4 mesiacov je povinnost prihlasit sa na MA35 (Vieden) alebo Bezirkshauptmannschaft (Graz) a poziadat o Anmeldebescheinigung (tam zistuju, ci mas prostriedky na zivobytie, cize praca napr.). Plati to pri Haupt- aj pri Nebenwohnsitz.
Do zdravotky sa netreba prihlasovat, to robi za tebe zamestnavatel, a pride ti do cca 2 tyzdnov E-card postou.( po novom treba mat overene foto na policii).
Nemas zac;)
30.01.2021 17:20
terezia13
Príspevkov: 1256
iconDada_111:

Dakujem

Meldezetel v Grazi ti nepomôže, radšej ako pendler, ja som tak začínala, keď chceli meldezetel tak som si na matrike v Petržalke vybavila potvrdenie o trvalom pobyte, to som si nechala preložiť do nemčiny a poslala, a stačilo to, Rakúsko :-) barz jaky papier dáš, povedia passt :-D
A na prihlásenie nepotrebuješ nič dokladovať, až potom keby si nerobila a o tri mesiace musíš požiadať o anmeldebescheinigung, a s tým autom to je tak že môžeš a nemusíš mat problém, ale ak máš tu robotu a pobyt hoci len vedľajší musíš ho prihlásiť.
30.01.2021 17:29
terezia13
Príspevkov: 1256
iconjanaka:
iconDada_111:

Dakujem

tak, skusit to mozes, ze sa prihlasis v Grazi, vzdy lepsie, ako nic, ale co na to povie zamestnavatel, to netusim...
K tej druhej otazke: nie, k Meldezettlu netreba nic dokazovat, az ked ho mas, tak do 4 mesiacov je povinnost prihlasit sa na MA35 (Vieden) alebo Bezirkshauptmannschaft (Graz) a poziadat o Anmeldebescheinigung (tam zistuju, ci mas prostriedky na zivobytie, cize praca napr.). Plati to pri Haupt- aj pri Nebenwohnsitz.
Do zdravotky sa netreba prihlasovat, to robi za tebe zamestnavatel, a pride ti do cca 2 tyzdnov E-card postou.( po novom treba mat overene foto na

policii)
Nemas zac;)

Ak bude pendler ecard na sk neposielajú, vyberie na krankenkasse, len neviem ako teraz, musíš na políciu s fotkou po novom sa zaregistrovať, a na termín sa čaká aj tri mesiace, my sme tak čakali.
30.01.2021 17:37
karla23
https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/hotel-evropa-prodej-praha-luxus-reality.A190109_154447_ekonomika_rts

legendarny hotel Evropa v Prahe na Vaclavaku sa tento rok otvori...a hned idem to ceknut :D :D :D
30.01.2021 18:02
Dada_111
iconjanaka:
iconDada_111:

Dakujem

Do zdravotky sa netreba prihlasovat, to robi za tebe zamestnavatel, a pride ti do cca 2 tyzdnov E-card postou.( po novom treba mat overene foto na policii).
Nemas zac;)

vdaka za info!
30.01.2021 18:29
Dada_111
iconterezia13:
iconDada_111:

Dakujem

Meldezetel v Grazi ti nepomôže, radšej ako pendler, ja som tak začínala, keď chceli meldezetel tak som si na matrike v Petržalke vybavila potvrdenie o trvalom pobyte, to som si nechala preložiť do nemčiny a poslala, a stačilo to, Rakúsko :-) barz jaky papier dáš, povedia passt :-D
A na prihlásenie nepotrebuješ nič dokladovať, až potom keby si nerobila a o tri mesiace musíš požiadať o anmeldebescheinigung, a s tým autom to je tak že môžeš a nemusíš mat problém, ale ak máš tu robotu a pobyt hoci len vedľajší musíš ho prihlásiť.

ako si to myslela? ze potvrdenie o trvalom pobyte na Slovensku prelozeny do nemciny im stacil ako Meldezettel? tak si museli byt vedomi ze budes dochadzat zo SR ale asi im to nevadilo.. zaujimave to veci.. :)
30.01.2021 18:36
janaka
iconDada_111:
iconterezia13:
iconDada_111:

Dakujem

ako si to myslela? ze potvrdenie o trvalom pobyte na Slovensku prelozeny do nemciny im stacil ako Meldezettel? tak si museli byt vedomi ze budes dochadzat zo SR ale asi im to nevadilo.. zaujimave to veci.. :)

o tomto ja neviem, zalezi asi na firme, ci bude akceptovat sk pobyt:-/
niet zac;)
30.01.2021 19:28

Choď na stranu 1Choď na stranu 012Choď na stranu 2Choď na stranu 2