Diskusia

Choď na stranu 1Choď na stranu 112Choď na stranu 3Choď na stranu 2
karla23
Príspevkov: 1304
Annaw moji kamarati po rokoch sli na Slovensko ..odisli z Nemecka...a poziadal o podporu cez formular pdu2...to je prenesenie penazi v nezamestnanosti zo statu eu kde si dlhodobo zil na Slovensko....ze toto je lepsie ako ist cez pdu1...cez u1 maju najistejsiu podporu na sk sezonni pracovnici alebo taky co maju doma svoj byt ci dom ...
04.03.2020 13:54
berczo001
Príspevkov: 0
Dobrý deň,
mám vo Viedni trvalý pobyt asi 20 rokov. Zo začiatku tam so mnou bývali manželka aj dcéra. Pred 14 rokmi sa vrátili na Slovensko, lebo dcéra išla do škôlky a neskôr do školy. Neskôr prišla starostlivosť o rodičov, nakokon som sa na SK vrátil aj ja. Už roky tento byt nepoužívam, lebo jazdím služobne po európe alebo mám home office na SK. Chodím do Viedne len vyberať poštu. Ak by ma zamestnávateľ prepustil a musel by som žiadať AMS o Arbeitslosengeld, poslali by ma na Slovenské úrady? Vedia totiž že rodina je na SK lebo mi platia rodinné prídavky. A pokiaľ viem na SK platia menej.
Musel by som dokazovať že k nim chodím iba raz mesačne? To by mi asi neverili lebo vzdialenosť je iba 130km.
Pýtam sa len preto, či sa mi oplatí mať nahlásený trvalý pobyt v AT. Má ešte iné výhody?
Keď som ešte byt vo Viedni príležitostne používal, tak som mal Parkpickerl a ten vyžadoval Hauptwohnsitz. Teraz keď už tam nebývam, by bol možno lepší prechodný pobyt. Potom by som si mohol vybaviť S1 Formular aby som mohol ísť k lekárovi aj na SK. Strvalým pobytom v AT to nejde.
Máte niekto podobný prípad alebo skúsenosti?
10.05.2021 15:23
Vlado
Moderátor
Príspevkov: 1230
Ked si tu zamestnany, tak by si mal tu pracovat urcity pocet dni (ca 4 dno v tyzdni) potom zdaňuješ tu (cize mas aj naroky - ako zdravotne a AMS) a myslim, ze to nie je závisle od toho ci tu mas pobyt. Ale asi by sa oplatilo popytat sa pravnika na to...
16.05.2021 23:52

Choď na stranu 1Choď na stranu 112Choď na stranu 3Choď na stranu 2