Diskusia

icon
Mariala
Príspevkov: 0
Ahojte, mohol by mi prosim niekto poradit?

Dostala som pracovnu ponuku vo Viedni a moj buduci zamestnavatel chce aby som sa tam aj prestahovala a mala prechodny pobyt, je ochotny mi aj poskytnut nejaky hausing prispevok. v Suvislosti s tym by som potrebovala zistit:

- je nejaka zakonom stanovena vyska prispevku na stahovanie?
- co potrebujem na to aby som si mohla dostat prechodny pobyt v AT?
- musim sa na slovensku niekde nahlasit alebo zaregistrovat (napr na urade prace alebo danovom), kedze uz nebudem pracovat a platit dane a odvody na SVK?
- ako najdem byt vo Viedni? mohli by ste mi tu prosim niekto pridat nejaky link na spolahlivu stranku/ inzeraty
- mam trvaly pobyt v Petrzalke, casom by som chcela pedlovat, je mozne to po nejakej dobe zmenit z prechodneho pobytu na pendlovanie?

Je to celkom vela otazok, za kazdu odpoved budem velmi vdacna :)
m.
04.07.2021 09:47
Vlado
Moderátor
Príspevkov: 1230
..problem je, ze ked si tu zamestnana, tak mozes max 1x do tyzdna pracovat doma, preto bud pendlovat alebo mat tu pobyt...
04.07.2021 23:22
Mariala
O homeoffici mi momentalne nejde. Tie aj tak budem moct robit az ked sa vsetko naucim, cize rok zit vo Viedni nie je pre mna problem. skor ide o to ako to vybavim, co k tomu potrebujem a ako si tam najdem byvanie.
05.07.2021 08:56
2Jana2
Príspevkov: 493
iconMariala:
O homeoffici mi momentalne nejde. Tie aj tak budem moct robit az ked sa vsetko naucim, cize rok zit vo Viedni nie je pre mna problem. skor ide o to ako to vybavim, co k tomu potrebujem a ako si tam najdem byvanie.

Otvor si " Diskusiu " , tam najdes odpoved na kazdu otazku :thumbup:
05.07.2021 10:08
janaka
Príspevkov: 5969
iconMariala:

zakonom stanovena vyska na prestahovanie?- nikdy som o tom nepocula a ani ja sama som si nic neuplatnovala
na prechodny pobyt potrebujes podpis (Mietvertrag od Vermietera)
willhaben.at, bazar.at, slovaci.at - inzercia, kopu ponuk
05.07.2021 13:39
AKTE
Odhlasenie zalezi, ci ides z UPSVAR/u do AT alebo zo zamestnania.

Ak z uradu myslim, ze netreba.
Dane neriesit, nato je danove priznanie.
Jedine co treba sa dohodnut je zdravotne poistenie. Zamedzenie dvojiteho poistenia. Maju aj formular odhlasenie online.
Pripadne kludne im napisat. Ked aj posles a nebude treba nic sa nedeje.

Ja som sem isiel v Aprili akurat do Lockdownu. Byt som zohnal cez AirBnB s tym, ze typek to normalne prenajimal aj na dlhsie takze na nejaky cas este mam.
Chcel by som ale potom najst pripadne aj blizsie nieco k praci. HO sa po zrusenych opatreniach nazatial okresal na minimum.

Co sa tyka papiera pre zamestnavatela. Potrebujes podpisany Meldezettel. Teoreticky ti staci "prenajimat" si len postel ani nie celu izbu.
Cela ta saskarna je podla mna len preto aby ta sem museli pustit keby dalsia korona a druhy dovod, keby si nahodou pre nejaky dovod bola HO,
napisu, bola v AT dane sem....
16.07.2021 16:05
Mariala
dakujem za info.

skusim tu zdravotku - na slovensku sa musim odhlasit ci? Zamestnavatel pisal ze mam k dispozicii firemneho lekara.

byvanie si uz pomalicky hladam. Pozeram si ponuky naje tu https://slovaci.at/uzitocne-odkazy.html

vacsina bytov je vsak nezariadenych, taktiez tam nie je vela inzeratov s iba zdielanymi izbami (mne staci aj izba, zariadena).
19.07.2021 11:28
annaw
Príspevkov: 2
ahoj.

- nie je zákonom stanovená žiadna výška príspevku pri sťahovaní z jednej krajiny do druhej. Je to na zamestnávateľovi ak Ti niečo poskytne ale povinnosť to jeho nie je.
- byt, kde si môžeš nahlásiť pobyt - Meldezettel - tam zadávaš druh pobytu a podpisuje Ti to majiteľ bytu a s tým ideš na príslušný magistrát aby Ťa oficiálne dali do systému. Ak budeš mať opečiatkovaný Meldezettel Tvoje ďalšie kroky vedú na MA35, keďže potrebuješ Anmeldebescheinigung - vybavenie do 3 mesiacov od nahlásenia pobytu. Teraz však potrebuješ termín. Čo potrebuješ k Anmeldeb. -- Goolge Anmeldebescheinigung Unterlagen
- SVK - odhlásenie z poisťovne - ja som doniesla zmluvu bola som aj na USPVAR aby ma vyradili z evidencie (registrovaná som bola po absolvovaní VŠ).
- poistenie - zamestnávateľ Ťa 1vým dňom nahlasuje aj do poisťovne a vtedy potrebuješ vybaviť tzv. ECard - https://www.chipkarte.at/cdscontent/?contentid=10007.770707 tu je však od r. 2020 novinka a teda registrácia fotky na polícií a až tak Ti zašle poisťovňa Ecard.
- byty -- GOOGLE - Wohnunge in Wien gesucht, willhaben.at, https://www.mein-wien-apartment.at/, bacha skoro všade vyžadujú kauciu vo výške aj 3 mesačných nájmov.

Ak máš byt v BA, prečo od Teba zamestnávateľ vyžaduje byt v AT? Veď x ľudí cestuje za prácou v AT ale býva v BA a nie je problém.
01.08.2021 13:53
annaw
niektorí zamestnávatelia prispievajú ale je to len dobrovoľná báza, čiže žiadna povinnosť :)

iconjanaka:
iconMariala:

zakonom stanovena vyska na prestahovanie?- nikdy som o tom nepocula a ani ja sama som si nic neuplatnovala
na prechodny pobyt potrebujes podpis (Mietvertrag od Vermietera)
willhaben.at, bazar.at, slovaci.at - inzercia, kopu ponuk
01.08.2021 13:54
annaw
1. Ty k firmenému lekárovi chodiť nemusíš a to zo zdravotkou nemá nič. Kľudne si maj lekárov aj na SVK - ale vtedy potrebuješ poriešiť E106 aby si bola normálne ošetrená aj mimo AT. A keď chceš k lekárom v AT, tiež nie je problém, je ich tu kopec či už Kasse alebo privat.
2. áno, odhlásiť. Preukazuješ zmluvu popr. potvrdenie od zamestnávateľa že ťa nahlásil k danému dátumu do poisťovne.
3. Bývanie - linky som Ti priložila nižšie. Veľké plus je napr. https://www.mein-wien-apartment.at/ tam máš bytík sama pre seba ale hlavne ak bývaš v BA zbytočne Ti byt aj vo Wien.

iconMariala:
dakujem za info.

skusim tu zdravotku - na slovensku sa musim odhlasit ci? Zamestnavatel pisal ze mam k dispozicii firemneho lekara.

byvanie si uz pomalicky hladam. Pozeram si ponuky naje tu https://slovaci.at/uzitocne-odkazy.html

vacsina bytov je vsak nezariadenych, taktiez tam nie je vela inzeratov s iba zdielanymi izbami (mne staci aj izba, zariadena).
01.08.2021 13:56
Mariala
Dakujem za info:)

Zamestnavatel chce aby som byvala vo Viedni, nedovoli mi pendlovat, dal mi vsak prispevok na stahovanie, ktory mi pride v prvej vyplate.
- cize ked sa ohlasim zo zdravotky mozem chodit iba k AT lekarom a na svk si budem za vysetrenia platit?

K ecard teda nepotrebujem pobyt staci mi pracovna zmluva? Tu uz mam podpisanu.
01.08.2021 19:16
annaw
Na základe akého zákona Vám to nedovolil?

Ale neva, dostali ste od neho príspevok, tak to je plus.
Nie, keďže v AT budete mať len vedľajší pobyt na OGK /rakúska poisťovňa/ požiadate o vydanie E106 a teda môžete chodiť ako k lekárom v AT tak aj na SVK.
Nezabudnúť, ECard (rakúska kartička) Vám nepríde automaticky ako predtým. Je potrebné postupovať potom podľa toho https://www.chipkarte.at/cdscontent/?contentid=10007.770707
Zamestnávateľ Vás nástupom do práce automaticky prihlasuje na Finanzamt, poisťovňu atď.

iconMariala:
Dakujem za info:)

Zamestnavatel chce aby som byvala vo Viedni, nedovoli mi pendlovat, dal mi vsak prispevok na stahovanie, ktory mi pride v prvej vyplate.
- cize ked sa ohlasim zo zdravotky mozem chodit iba k AT lekarom a na svk si budem za vysetrenia platit?

K ecard teda nepotrebujem pobyt staci mi pracovna zmluva? Tu uz mam podpisanu.
07.08.2021 11:32
Vlado
Moderátor
Príspevkov: 1230
super, vdaka za feedback nasim userom!

:thumbup:
11.08.2021 10:30

icon