Diskusia

icon
Lenka LenkaSadecka (LenkaSadecka)
Príspevkov: 9
Ahojte,

mam otazocku, cakam so snubencom babätko, pracujem na polovicny uväzok vo Wien, e-Card a MU-KI pass tiez, a mam tu trvaly pobyt. Priatel ma rakuske obcianstvo. Neviete ako a kolko mam narok na pridavky na dieta, ci mam vöbec narok na WEGeld alebo matersku, lebo som tu zacala pracovat len tento rok :( Nie sme zosobaseni, je to problem. Svadba sa planuje na jar buduceho roka.

Dakujem za rady:)
12.07.2013 18:28
vroni
Príspevkov: 576
iconLenkaSadecka:
Ahojte,

mam otazocku, cakam so snubencom babätko, pracujem na polovicny uväzok vo Wien, e-Card a MU-KI pass tiez, a mam tu trvaly pobyt. Priatel ma rakuske obcianstvo. Neviete ako a kolko mam narok na pridavky na dieta, ci mam vöbec narok na WEGeld alebo matersku, lebo som tu zacala pracovat len tento rok :( Nie sme zosobaseni, je to problem. Svadba sa planuje na jar buduceho roka.

Dakujem za rady:)

Na pridavky narok mas, ich vyska je pre kazde dieta rovnaka. Narok na WG mas tiez (po troch mesiacoch od zaciatku prace), 16 tyzdnov budes dostavat 100% platu (cize tolko ako keby si pracovala), potom KBG. Svadba je pri tom vsetkom podstatna asi tak ako otrasy na Plute (nikoho nezaujima, ci ste zosobaseni)
14.07.2013 09:16
anulik2311
Príspevkov: 1
Ahojte chcela by som sa opytat :) manžel pracujev vo Wiedni a čakáme bábätko no ja som momentalne ešte na slovensku ale onedlho sa stahujeme do Wiedni a chcela by som sa opitať ked nemam odpracovane nic vo Wiedni a ked tam porodím či dostanem niejake prídavky alebo matersku ked som tam neodrobila nič:rolleyes: Ďakujem
19.08.2013 13:22
Ahoj,

manze si ta bude musiet pripoistit na jeho poistovni, na Wochengeld narok nemas, pridavky na dieta kazdy druhy mesiac dostanes (treba vela papierovaciek k tomu) a matersku by si mala mat narok, ale len ak si das trvaly pobyt sem do AT a budes pripoistena k manzelovi. Inak nie.
30.09.2013 18:06
WOCHENGELD
- dostane mamicka len vtedy, ak ma TRVALY POBYT v AT, odpracovala tu minimalne 3 mesiace. Staci ist na Krankenkase,tam dostanes tlacivo, a hned sa spytat,ktory den je tvojim poslednym pracovnym, toto tlacivo vyplni tvoj zamestnavatel, potom s tym tlacivom spät (max 1 tyzden pred poslednym pracovnym dnom). Nezabudnut si MK Pass a ked chces,aby ti peniaze chodili na ucet, tak aj platobnu kartu. Pani si to ofoti, da ti podpisat, a do tyzdna mas rozhodnutie, kolko budes mat narok. Je to individualne, bud dostanes plnu mzdu, alebo ak si bola len na par hodin tyzdenne, tak to preratavaju a dostanes o par % naviac ako je tvoja Netto vyplata. Toto mas len 8 tyzdnov pred porodom a 8 po porode. /samozrejme, ak nejdes rodit pred 37 TT alebo cisarskym rezom/ potom sa to predlzuje o par tyzdnov, vsetko treba hned na Krankenkasse hlasit, najlepsie e-mail, alebo osobne.

Hned ako sa narodi dieta, tak im treba poslat,alebo priniest kopiu rodneho listu dietata.

Materska a prispevky na dieta???? este som zatial nevybavovala, kedze mala pride na svet az zaciatkom novembra.
Viem, ze treba Anmeldebescheinigung inak ti nedaju matersku ani pridavky. Vybavovacia lehota tohto tlaciva, mi bolo v telefone povedane,ze je od 1 do 6 mesiacov. Ja som tam bola v polovici augusta a estestale mi nic neprislo.:sleep:
30.09.2013 18:18
cekanka
Príspevkov: 20
ahoj. sice ste to rozoberali pred casom, avsak v tom case som aj ja rodila a bez toho, aby som mala trvaly pobyt v AT, dokonca som tam nemala ani prechodny, riadne som poberala wochengel.
30.01.2015 12:34
Nada38
Príspevkov: 1
Ahojte.Prosim vas o radu manzel pracoval v Rakusku uplatnil si rodicovsky aj rodinne na 2 deti ktore chodilo na jeho ucet raz za pol roka.Teraz zostal nezamestnany a tu na Sk si dal napisat pn.Sme v rozvode a ja neviem ci si aj nadalej uplatnuje tieto davky,ci ma nane narok ked je nezamestnany na Pn.Chcem si uplatnit davky ja tu na SK,pretoze on mi nic nedava s detmi nemam s coho zit.Kde mozem v Rakusku napisat aby mu to zrusili alebo ako postupovat.Nerobila somv Rakusku ani nehovorim nemecky tak neviem kde na na koho sa obratit.
28.04.2015 10:07

icon