Diskusia

Choď na stranu 1Choď na stranu 21234Choď na stranu 4Choď na stranu 4
heavy
Od: Leopoldstadt
Príspevkov: 24042
iconjanaka:
neda sa curat proti vetru.

skusala si? :blush: ;)
07.08.2013 16:59
heavy
iconhary01:
Ked mam cas mozem zajst s ludmi po uradoch ked nevedia este nemecky..chytracka...tvoju teoriu nemam ani uprdeli :D :D
vecina ludi dosla do cudziny bez nemciny...;)

:blink: a aku to ma janaka teoriu?
07.08.2013 17:01
janaka
Príspevkov: 5969
iconheavy:
iconjanaka:
neda sa curat proti vetru.

skusala si? :blush: ;)

zatial nie, ale viem si to zivo u chlapa predstavit:w00t: :blush:
07.08.2013 22:42
janaka
iconheavy:
iconhary01:
Ked mam cas mozem zajst s ludmi po uradoch ked nevedia este nemecky..chytracka...tvoju teoriu nemam ani uprdeli :D :D
vecina ludi dosla do cudziny bez nemciny...;)

:blink: a aku to ma janaka teoriu?

taku ako vecina;)
ale inak, mirko si zase s..e do huby, lebo jeho teoria "vecinou" je, aby sa slovaci ucili po nemecky na goetheho institute v blave a zrazu, mozu ist do cudziny aj bez nemciny...tak ja ti karle, nevim:blink:
07.08.2013 22:47
hary01
Príspevkov: 12011
Ja im vravim,aby nedavali peniaze do podvodnickych sk agentur a radsej nasetrene peniaze vyuzili na ucenie nemciny na dobrych jazykovych skolach v Bratislave a so slusnymi zakladmi nemciny si najdu sami ovela lahsie prac.miesto v Rakusku ci Nemecku :blink:
08.08.2013 07:12
heavy
iconjanaka:

taku ako vecina;)
ale inak, mirko si zase s..e do huby, lebo jeho teoria "vecinou" je, aby sa slovaci ucili po nemecky na goetheho institute v blave a zrazu, mozu ist do cudziny aj bez nemciny...tak ja ti karle, nevim:blink:

tak ako, jeho teoria veciny je raz bez nemciny, raz len s nemcinou, uz ani Boh nema prehlad v jeho teoriach...;)
08.08.2013 08:07
heavy
iconjanaka:

Chlapi to maju vrodene a curaju zásadne s vetrom...;)
08.08.2013 08:07
janaka
iconheavy:
iconjanaka:

Chlapi to maju vrodene a curaju zásadne s vetrom...;)

a ked je bezvetrie?;)
08.08.2013 13:38
hary01
Príspevkov: 12011
Dnes maju ludia vyhodu...prac.trhy su otvorene..takze aj ti co chcu ist do Viedne pracovat maju moznost..samozrejme za predpokladu,ze aspon slusny zaklad nemciny je..namiesto pchania penazi sk agenturam ktore aj tak nic nevybavia..vrazte tie peniaze na vyucbu nemciny v Bratislave na Goetheinstitute ci Österreischische Institute..v Ba mozete na cas zobrat hoc aku pracu..nasetrim si investujem do nemciny a tak si hladam pracu..ked zamestnavatel uvidi,ze sa slusne dohovoris v telefone tvoje sance stupnu..dnes uz aj mc donalds chce aby ludia zaklad nemciny mali..prac.trhy otvorene a ludi je velmi vela...ano vecina ludi niekedy zacinala bez nemciny..ked Karol emigroval do Rakuska v Eu bolo par statov..ekonomikam sa darilo a na prac.trhu bolo malo ludi..a hlavne takych co mali prac.povolenie...preto niekedy ficala praca na cierno..ale dnes uz zamestnavatelia nemaju za potreby zamestnavat ludi na cierno ked su prac.trhy otvorene v Eu je velmi vela statov..plus Rumunsko a Bulharsko ma od 1.1.2014 prac.trh otvoreny a o 7r aj Chorvatsko...takze nemcinu zacnite brat velmi vazte ked chcete prijst k slusnej praci v nemecky hovoriacej krajine.
08.08.2013 13:50
heavy
iconjanaka:

a ked je bezvetrie?;)

Tak to je idealna situacia, vtedy len zachodovu dosku ocuraju...:w00t: :w00t: :w00t:
08.08.2013 18:58
janaka
iconheavy:
iconjanaka:

a ked je bezvetrie?;)

Tak to je idealna situacia, vtedy len zachodovu dosku ocuraju...:w00t: :w00t: :w00t:

no, tak, vecina hej, leider:confused:
09.08.2013 11:38
heavy
ale, poniektorí cikajú po sediacky... ako napríklad ja...;)
09.08.2013 12:06
Vlado
Moderátor
Príspevkov: 1230
... rad by som veci dal do spravneho svetla.

Tieto stranky vznikli z potreby mat portal pre Slovakov zijucich v Rakusku. Dlhe roky su tu dva spolky aktivne - jeden kulturny a jeden skolsky. Spolková činnosť sa venuje celit tendencii nasich krajanov sa v spolocnosti asimilovat. Priestory spolkov su na Otto Bauer-Gasse - ponúkajú rozlicnym podujatiam rámec. Tu maju krajania moznost priameho kontaktu umelca s divákom, ktorý práve umelci veľmi oceňujú. Ťažisko spolkovej činnosti predstavuje prezentácia a podpora kultúrneho života a aktivít Slovákov, žijúcich v Rakúsku. Na kulturu na nase aktivity a casopis mam vela prispevkov od krajanov co ziju na celom svete alo len mizive percento z Rakuska. Koncerty, plesy ... aj ked su naozaj velmi dobrej kvality, nie su pre nasich krajanov tu atraktivne - do teraz nechapem preco.

Pred par rokmi sme otvorili aj diskusne forum a inzercie za ktorych obasah sa da tazko byt zodpovedny (vid impresum). Nemame plateny tim, ktory by dozeral na prispevky a robil tu policajta. Na jednej strany samozrejme chapem tazsku situaciu ludi, ktori nemaju pracu - chytaju sa kazdeho stebla travy - ale aj pre tych sa tu najde (medzi vela trash) informacia, ktora im moze pomoct. Ale chapem aj ludi, ktory po roky tu prispievaju a niektore diskusie sa vedu od znovu po 100 krat - klasika ako auto v Rakusku, alebo trvaly pobyt, atd.

Diskusia je o tom co ludia su ochotni rozdelit s komunitou. Ked len konzumujem a myslim si svoje, tak sa nic nezmeni. A nemusim na kazdy prispevok reagovat hned podrazdene. Na druhej strane - musi byt aj sranda (aj ked otca vesaju). Virtulany svet je o inych pravidlach. Ale mama nase podujatia, kde clovek moze spoznat ludi ktori tu ziju a ktorych sa da direktne oslovit. Preco nie?!?!?

Preco musime reagovat podla stereotypov ako sa my Slovaci vidime - neprajnictvo? Preco sa nemozeme aj tesit ked niekto spokojne tu zije a je hrdy na to ze prekonal vsetky tie problemy na zaciatku?! Musi sa za to ospravedlnit?

Stay-tuned!
Vlado
09.08.2013 20:37
skolkarka
Príspevkov: 38
Problém bude asi aj v tom, že pýtať radu od ľudí, čo su už 15 rokov v at je trochu naivne, dnes su iné podmienky a nove predpisy, oni toto uz predsa dávno nemusia riešiť, rovnako ako bývanie, cestu, hľadanie práce. A kazdy máme svoj príbeh, ideme v tom sami.
11.08.2013 18:25
janaka
ja si naopak nemyslim, ze je to naivne, pytat sa ludi, co ziju v AT uz dlhsie, napr. 15-20 rokov, pretoze:
1. tito ludia maju viac skusenosti(aj ked sa vela zakonov pomenilo, neznamena, ze tito prispievatelia nie su v obraze)
2. ten, co sa pyta, nevie, kto mu odpovie, proste sa spyta a ten, co mu vie odpovedat, odpovie(idealna situacia)
3.ak niekto neodpovie "k veci", netreba sa hned rozculovat, to uz je riziko pytajuceho sa;)
12.08.2013 19:24

Choď na stranu 1Choď na stranu 21234Choď na stranu 4Choď na stranu 4