Diskusia

Choď na stranu 1Choď na stranu 012Choď na stranu 2Choď na stranu 2
zefo
Príspevkov: 4
Dobry den,

Chcela by som Vas poprosit o radu. S manzelom sa idemei rozvadzat. Pracuje v Rakusku a poberame pridavky na deti. Ale od Januara tohto roku, ked mu ruplo v bedni, prestal platit a vsetky peniaze ktore dostava na nase deti si nechava pre seba. Dokonca si poziadal o spatne vyplatenie pridavkov 3 roky spat. Vyplatili mu cca 18 tisic euro z ktorych som nevidela ani korunu. Vsetky si ich nechal. Teraz mi pomahaju s platenim rodicia a podavam ziadost o rozvod. Mozem ho zalovat zato ze peniaze ktore dostal a dostava nedal detom ale si ich nechal. Na koho by som sa mala obratit. Nechcem aby zil na ukor nasich deti ktore z toho nevidia ani kurunu. A este jedna vec, musi platit vyzivne na deti ked sa rozvedieme podla Rakuskeho zakona alebo podla Slovenskeho. Myslim ze keby sa dozvedeli ze si vsetky tie peniaze nechava tak by mohol mat aj dost velky problem len neviem ze na koho sa obratit. Hovorim plynule po Anglicky po Nemecky neviem. Dakujem pekne ze Vasu pomoc.
S pozdravom
15.07.2014 23:35
marika2772
Príspevkov: 14776
vychádzam z toho, že Ty s deťmi žiješ na Slovensku a manžel v AT len pracuje a stále ste manželia. Co sa týka toho, že Ti nedal tie vyplatené prídavky, tak si neviem predstaviť, ako mu to chceš dokázať, že Ti tie peniaze nedal. On môže tvrdiť opak, a to je slovo proti slovu. Tu ťažko niečo urobíš. Hoci verím že nemáš dôvod klamať, nemáš spôsob mu to dokázať.
Skoda, že si si tie prídavky nedala vyplatiť na svoj účet.
Obaja ste občania SR, kde vás budú aj rozvádzať, takže aj výšku prídavkov bude určovať slovenský súd. Samozrejme podľa jeho oficiálneho zárobku. Po rozvode, ak deti zveria Tebe do starostlivosti,( čo predpokladám na 100%) on nárok na RP v AT mať nebude, len Ty na tie slovenské.
16.07.2014 08:04
zefo
Dakujem za odpoved. Dokazat to bude tazke ale musi sa to nejako dat. Musi preukazat kde tie peniaze asi dal. Ja zijem na Sk on zije a pracuje v Rakusku. Nechcem aby to dopadlo tak ze bude zit na ukor nasich deti o ktore sa stara tak 1 den za mesiac v priemere. Dostava cca 800 euro rodinne+pridavky. Nemoze to predsa takto fungovat. Este by som sa chcela opytat ze ci sa da na rakuskych uradoch dohovorit po anglicky a aky maju rakuske urady pristup vseobecne k socialnemu systemu. Aj by som tam zasla sama len neviem ci by som sa dohovorila po Ang. Vypoculi by ma ci budem potrebovat nejake pravnika. Dakujem za odpoved. Pekny den.
16.07.2014 11:38
marika2772
a ako chcete Vy preukázať, že Vám ich nedal? Jednoducho tvrdenie, proti tvrdeniu......chápem Vás, ale zmierte sa s tým, že tie peniaze neuvidíte. Nemusí nič preukázať, ste stále právoplatní manželia a tak ako Vy tvrdíte že Vám ich nedal, on môže tvrdiť, že Vám ich dal a aby ste preukázali, kde ste ich dali.
Ze ich dostal neodtají, ale že Vám ich nedal, nedokážete presne tak isto, ako on, že Vám ich dal. Fungovať to tak môže, kým ste manželia. Bohužiaľ. Zmierte sa s tým, že manžela máte riadneho podliaka.
Rakúsky sociálny úrad NEMÁ dôvod riešiť vaše manželské problémy, ste občania SR. On berie RP v AT oprávnene. Kým nebudete rozvedení, bude ich dostávať. Skúsiť môžete iba to, že zájdete na príslušný FA, ktorý ich vypláca a pokúsite sa požiadať, aby boli tieto prídavky vyplácané na Váš účet. Ci ale pochodíte neviem, ako ani či bude možné komunikovať v angličtine.
Peniaze za právnika považujem za vyhodené do luftu, kým ste manželia. Jedine že by sa mu podarilo to vyplácanie na Váš účet.
16.07.2014 20:06
janaka
Príspevkov: 5969
mohla by skusit Frauenberatung (je to pravne bezplatne poradenstvo pre zeny) myslim, ze su v 1.bezirku, Fleischmarkt (google), ale ci tam komunikuju aj v anglictine, neviem...
na FA v AT s anglictinou nepochodi, ja som bola pred 2 rokmi tam s jednou ceskou ako tlmocnicka
16.07.2014 21:13
vroni
Príspevkov: 576
rodinne pridavky sa vyplacaju primarne matke, otcovi len s jej vyslovnym suhlasom. Podpisala si ho? V kazdom pripade treba zastavit vyplacanie rp otcovi a ziadat ich na svoj ucet. na ten zvysok bude treba pravnika, moj neodborny nazor je, ze prislusny bude slovensky sud, zial...
16.07.2014 23:44
zefo
Dakujem za Vase odpovede.
18.07.2014 18:01
marika2772
iconjanaka:
mohla by skusit Frauenberatung (je to pravne bezplatne poradenstvo pre zeny) myslim, ze su v 1.bezirku, Fleischmarkt (google), ale ci tam komunikuju aj v anglictine, neviem...
na FA v AT s anglictinou nepochodi, ja som bola pred 2 rokmi tam s jednou ceskou ako tlmocnicka

skúsiť môže, no nie je to zamerané na ženy žijúce v AT? Predsa len, ona aj s deťmi má centrum absolútnych životných záujmov na SK. On má na RP nárok len preto, že v AT pracuje...a stále sú právoplatní manželia. Ako sa k celej veci za daných podmienok postavý rakúska strany si netrufam ani len odhadnúť.
v SR sa prídavky vyplácajú LEN matkám ak sú osamelé, rozvedené a deti majú súdne zverené do starostlivosti. Väčšinou si ich uplatňuje rodič, ktorý je zamestnaný a zároveň má uľavu na dani, čo by nemal, ak by prídavky poberala matka na materskej(myslím papierovo).
Tie čo jej dostal už neuvidí a neuvidí ani tie zvyšné, kým sa jej nepodarí vybaviť ich vyplácanie na jej účet, alebo to pozastavenie.
inak vieš čo je zaujímavé? Ze ten mníchovský mimozemšťan teraz NEVYKECAVA, akí sú niektorí chlapi hajzli. Vždy sa ohánal len kadejakými známymi, čo mu spomínali, ako ich žena šklbe na výživnom, ako z neho žijú a nemusia robiť, a oni chudáci nemajú ani čo jesť......takýchto "chrápunov", čo žijú na úkor detí, viditelne obchádza.....;)
18.07.2014 21:26
hary01
Príspevkov: 12011
Marika o tejto teme by sa dalo pisat....kolko je pripadov kde zena osklabala muza...a pripravila o vsetko..o peniaze nervy atd....a je to aj naopak...kde muz neplati to co ma platit...;)
18.07.2014 21:45
marika2772
iconhary01:
Marika o tejto teme by sa dalo pisat....kolko je pripadov kde zena osklabala muza...a pripravila o vsetko..o peniaze nervy atd....a je to aj naopak...kde muz neplati to co ma platit...;)

ale tento nie že neplatí, ale "ukradol" všetko, čo patrilo deťom......a kde žena žiada pre deti, nie je žiadne "ošklbanie"......nikdy si deti nemal, tak nemudruj. Nemáš ani tušenia čo výchova a starostlivosť o deti obnáša po finančnej stránke......;)
18.07.2014 22:02
heavy
Od: Leopoldstadt
Príspevkov: 24042
este ze sa dodnes ani jedna nenechala od Mirka nabuchat, na svete je o jednu nestastnu slecnu menej...;)
19.07.2014 09:33
marika2772
iconheavy:
este ze sa dodnes ani jedna nenechala od Mirka nabuchat, na svete je o jednu nestastnu slecnu menej...;)

a nielen slečnu, ale aj dieťa........tá môže "štestím celá bez sebe" Nemusí čeliť obvineniu že je zlatokopka, ktorej sa nechce robiť a chce žiť z jeho výživného na dieťa, ktoré možno ani nie je jeho....;)
19.07.2014 11:33
janaka
Príspevkov: 5969
iconmarika2772:
iconjanaka:

skúsiť môže, no nie je to zamerané na ženy žijúce v AT? Predsa len, ona aj s deťmi má centrum absolútnych životných záujmov na SK. On má na RP nárok len preto, že v AT pracuje...a stále sú právoplatní manželia. Ako sa k celej veci za daných podmienok postavý rakúska strany si netrufam ani len odhadnúť.

co sa tyka FA, ten nebude riesit nic, az po rozhodnuti sudu, ak sa nejake sudne pojednavanie bude vobec konat: ako sa vravi, kde nie je zalobca, tam nie je ani sudcaB)
[Naposledy editoval janaka, 19.07.2014 13:52]
19.07.2014 13:45
marika2772
samozrejme že existuje sociálne poradenstvo, ale čo majú riešiť ked sú manželia a o deti je postarané? On bude tvrdiť svoje, ona svoje...a ani jeden nemá od toho druhého doklad o prijatí penazí, alebo o odovzdaní. Tie čo zhrabol, už neuvidí. Vyplácanie tých z AT na svoj účet môže dosiahnúť jedine po jednaní z rakúskou stranou, čo na to ako zákonitá manželka potrebuje urobiť, jej možno poradia v tom centre čo si spomínala. Bude to beh na dlhé trate....
No som presvedčená, že ten jej podliak potom urobí všetko pre to, aby z tých RP nevidela ani cent.........je to smutné, ale aj takýto otcovia behajú po svete.......;) Fuj....
19.07.2014 17:42
zefo
Dakujem za podporu a Vasu pomoc. Pridavky su zastavene a sud (sudy) na ceste. Peniaze ktore zhrabol budem riesit na SK sude pri majetko pravnom vyrovnani.
Hroza ked niekto okrada vlastne deti.
Vdaka za pomoc.
Pekny den
29.07.2014 10:02

Choď na stranu 1Choď na stranu 012Choď na stranu 2Choď na stranu 2