Diskusia

icon
Grim
Príspevkov: 0
Dobrý deň, obraciam sa na toto forum po tom ako ma otočili na Veľvyslanectve Slovenskej Republiky Vo Viedni, že tam pre mňa žiadne odpovede nemajú. :-/

Stalo sa mi pár zaujimavých životných situácií a tak som teraz skončil v Rakúsku. (Našiel som si tu priateľku)

Problém ale nastal v momentne kedy som si uvedomil že vlastne neviem čo všetko potrebujem na to aby som tu legálne mohol pracovať a žiť. Ak by tu niekto mal čas a bol ochotný, bol by som veľmi vďačný.

Medzi otázky o ktorých viem patrí napríklad:
Čo potrebujem poprípade čo musím spĺňať aby som sa mohol zamestnať v Rakúsku, poprípade tu byť schopný bývať a žiť na trvalo.
Potrebujem si dať preložiť nejaké dokumenty? Napadlo mi že rodný list a maturitné vysvedčenie ale nikde som nenašiel akú formu prekladu odomňa v Rakúsku budú vyžadovať.
Ako je to s poistením? Ak si tu najprv nájdem zamestnanie tak mi to zaobstará zamestnávateľ, ak nie tak sa proste poistím sám? Ešte stále som poistení na Slovensku...

Dopredu sa ospravedlňujem za to akou formou je to napísané ale môj život sa stal dosť chaotickým odkedy som toto začal riešiť. :I
26.04.2021 11:03
Vlado
Moderátor
Príspevkov: 1230
Ahoj, ked si pozries par prispevkov vo fore, tak tu najdes vela skusenosti krajanov.
Ale aspon strucne (mozno niekto este doplni)

Na strankach www.oesterreich.gv.at najdes vela odpovedi na tvoje otazky...

Čo potrebujem poprípade čo musím spĺňať aby som sa mohol zamestnať v Rakúsku, poprípade tu byť schopný bývať a žiť na trvalo.
3 mesiace to moze clovek ostat bez problemov, Na dlhsie sa musis prihlasit k pobytu.
Na zamestnanie nepotrebujes povolenie.

Potrebujem si dať preložiť nejaké dokumenty?
Tak ano (ked chces mat zamestannie, kde je to predpokladom) musi to byt preklad od oficialneho prekladatela

Ako je to s poistením?
Poistuje zamestanvatel - samozrejme, sa mozes privatne poistit, neviem o takom pripade...
26.04.2021 20:21
janaka
Príspevkov: 5969
nemoze sa privatne poistit
26.04.2021 21:34
Vlado
Moderátor
Príspevkov: 1230
iconjanaka:
nemoze sa privatne poistit

.... takze len "pripoistit" (Zusatzversicherung)
26.04.2021 23:10
Grim
Vďaka! idem sa na to hneď pozrieť.
27.04.2021 10:01
janaka
iconGrim:

este taka mala otazka: priatelka co tu byva, ti nevie poradit?
27.04.2021 12:44
pali
Príspevkov: 419
Na pripoistenie su iste podmienky, ktore by musel splnat.
Poistenie ako samoplatca je tiez mozne. https://www.gesundheitskasse.at/cdscontent/?contentid=10007.827270
28.04.2021 00:07
Grim
iconjanaka:
iconGrim:

O tých veciach toho moc nevie. Je to komplikované...
29.04.2021 15:31
janaka
iconGrim:
iconjanaka:
iconGrim:

O tých veciach toho moc nevie. Je to komplikované...

aha;)
este taka poznamka: nemozes byt poisteny v 2 statoch, ale ak budes mat E-card, da sa vybavit aj poistenie na Slovensku (ak tam mas stale nejaky pobyt), potrebujes formular E-106 vyplneny poslat na GKK (resp. tam kde si v AT poisteny a ist k lekarovi na Sk a tieto ukony potom rakuska poistovna preplati
29.04.2021 16:48

icon