Diskusia

icon
xakomx
Príspevkov: 21
Ahojte,

mate niekto skusenosti ako postupovat, ak chcem stavat v Brurgenlande podla studie od slovenskeho architekta? Ak je to v nemcine a v spravnej mierke, staci na to stempel od rakuskeho baumeistra, alebo je potrebne prekreslit cely projekt osobou/firmou s rakuskym certifikatom?

Podla mojich informacii staci na Einreichung projekt podla rakuskych zakonov, podpisany susedmi a k tomu Energieausweis (co by cele malo stat max. 1000-2000eur). Statika/geodet sa riesi az pri kolaudacii a zevraj staci podpis Baumeistra.

Planujem stavat postupne a nie na kluc, takze to bude asi viac firiem. Rad by som vedel, kedy je potrebny Baumeister a co sa da stavat bez nejakych 'potvrdzovaciek'.

Dakujem vopred ak sa podelite s vasimi skusenostami.
LG,Roman.
10.09.2011 12:03
maslanakova
Príspevkov: 3
ahoj,

my sme mali informacie, ze je to ok, so slovenskym architektom, ale ked doslo k lamaniu chleba museli sme to dat prekreslit rakuskemu architektovi a zasa ho zaplatit, lebo slovenskeho architekta nikto neakceptuje. to sa nam stalo pred pol rokom v niederosterreichu, tak si to radsej over, lebo nam sa tak pretiahla stavba domu. vsetko nas to stalo 1500 euro= projekt, baubeschreibung a energieausweiss, to bolo najlacnejsie, co sme nasli.
13.09.2011 12:24
m1m242
Od: Hainburg a.d. Donau
Príspevkov: 13
iconmaslanakova:
ahoj,

my sme mali informacie, ze je to ok, so slovenskym architektom, ale ked doslo k lamaniu chleba museli sme to dat prekreslit rakuskemu architektovi a zasa ho zaplatit, lebo slovenskeho architekta nikto neakceptuje. to sa nam stalo pred pol rokom v niederosterreichu, tak si to radsej over, lebo nam sa tak pretiahla stavba domu. vsetko nas to stalo 1500 euro= projekt, baubeschreibung a energieausweiss, to bolo najlacnejsie, co sme nasli.

Nemas pravdu, komora architektov SK a AT sa navzajom uznava, ine to je s profesistami (statici, zdravotechnici, kurenari, atd.). My sme v Hainburgu podavali projekt bez obstrukcii, mal som pripravene v zalohe vyhlasenie od komory architektov, ale nakoniec Frau E. bezproblemov prijala EH projekt a neskor vydala BBW. BBW mam vydane od aprila 2010.
13.09.2011 14:24
xakomx
Ahoj,

to vas stalo 1500 euro prekreslenie hotoveho stavebneho projektu (vcitane kurenia, rozvodov, zdravotechniky atd..), alebo len podkladov k ziskaniu povolenia stavat (Einreichplan)?
V Burgenlande maju vlastne zakony co ma obsahovat projekt, napriklad aj v akej mierke maju byt plany. Na Gemeinde mi vsak nevedeli 100% potvrdit, ci je nevyhnutne potrebny stempel od autorizovaneho rakuskeho architekta/baumeistra, alebo staci to mat podla 'Bauordnung'. Architekt ma uz upozornil, ze problemy mozu byt uznanim 'technickych' casti, teda rozvody, voda, kurenie, zameranie pozemku, statika..
Podla toho co citam na nete je tych 1500 euro super cena, teda ak tam bolo vsetko vcitane Energieausweisu a technickych casti. Prave tie asi zamavaju s cenou projektu najviac. Po skusenostiach vo Viedni, ked kurenar zoberie za 2 minutovu kontrolu kotla cez 100 euro, som pripraveny na kazde 'prekvapenie'.
18.09.2011 09:19
xakomx
Pises "ine to je s profesistami (statici, zdravotechnici, kurenari, atd.)". To znamena, ze pri stavbe domu potrebujes navrhy sieti/techniky vyhradne od autorizovaneho statika, kurenara, elektrikara? Ako potom uznaju stavebny resp. realizacny projekt od SK architekta? Ved na to aby si dostal BBW musis mat vsetko komplet, na zaklade toho by sa malo potom kolaudovat.
Podla toho co pises celkom tomu nerozumiem. Techniku ti musia urobit rakusaci so svojimi sadzbami, alebo staci ak to uznaju architekta a tym padom aj vsetko okolo?
18.09.2011 09:33
m1m242
Pre ziskanie BBW nepotrebujes profesistov ani kompletny realizacny projekt (to je podstatny rozdiel oproti stavebnemu povoleniu v SK). EH-Plan ti zhotovi architekt so vsetkymi nalezitostami podla Bauordnung a Bautechnik predpisu, BBW vyda Bauamt, zvolis si BF osobu a stavias... BF moze alebo aj nemusi vypracovat (vyziadat od stavebnika) detailne plany (tzv. Polierplan), ktore podla potreby prilozi ku kolaudacii stavby. Projekt statiky pre rodinne domy v AT nemusis mat, zdravotechniku, elektriku takisto nie... ale skus zakazku bez dokumentacie zadat remeselnikovi a uvidis aka ludova tvorivost ti na stavbe vyrastie. Po vlastnej skusenosti odporucam stavat jedine s projektovou dokumentaciou od kvalifikovaneho odbornika - po BBW som oslovil profesistov a SK dokumentaciu po prelozeni dokladam realizacnej firme, BF dozoruje stavbu, takze sulad s ONORM je jeho uloha.
20.09.2011 16:54
xakomx
Dakujem, super info! Venujes sa stavaniu v AT aj profesionalne, alebo to vsetko vies kvoli vlastnej stavbe?
Neviem ci to spravne chapem, ale znamena to, ze "BF osoba" je pri stavbe prakticky nevyhnutna? Musi ta osoba mat nejaky certifikat?
Nie som z fachu, takze tie skratky skor tipujem co znamenaju. BF je Bauführer a je to to iste ako Baumeister? Teda niekto koho musis zaplatit pocas vystavby, nieco ako 'certifikovany' stavebny dozor?
Co som sa pytal kolegov v AT sa to robi vacsinou 'all in one'. Najcastejsie architekt/firma sa postara o vsetko, od navrhu, cez BBW, vystavbu az po kolaudaciu. Samozrejme stoji to neporovnatelne viac ako len ked architekt vypracuje projekt.
Radost pocut, ze na ziskanie povolenia ale aj na kolaudaciu staci tak malo papierovaciek. Vlastne ak to spravne chapem oficialne 'opeciatkovat' treba len EH-Plan a Energieausweiss (ten je v Burgelnaldne podmienka na Einreichung). Projektovu dokumentaciu budem mat tiez v SK, ale kamarat co to robi to vie dat do DE. Takze ako citam uz len staci najst BF a ten sa postara o splnenie vsetkych predpisov a noriem?
23.09.2011 13:10
m1m242
Know-how mam z vlastnej stavby. Baufuehrer (BF) je 4. osoba ktora je evidovana a podpisana ku zverenemu EH-projektu (resp. ohlasena pri zacati stavby), mal by uzko spolopracovat s Bauherrom a Planverfasserom aj pocas stavby (zmeny na stavbe vzdy nastanu), a pri kolaudacii predklada a potvrdzuje, ze stavba bola realizovana v sulade s (povodnou alebo upravenou) projektovou dokumentaciou a platnymi AT predpismi. BF je vacsinou aj BM, ale nie kazdy BM je automaticky BF (zoznam certifikovanych BF je niekde na internete a Bauamtleiter z GA to aj kontroluju).

EAW si nechaj urcite vypracovat len v AT, je to dost komplexny dokument a neporovnatelny obsirny oproti SK. Este pocas pripravy EH-Planu komunikuj s potencionalnym BF, pytaj sa na GA na specificke nariadenia pre zastavane uzemie a citaj BO a BT predpisy. Vhodne je, ak SK projektant ma aspon nejake skusenosti s AT normami - rozdielov oproti SK normam niet vela, dokonca nase su prisnejsie, ale byrokracia je v AT tvrdsia.
27.09.2011 13:52

icon