Diskusia

icon
Sandyka_SBG
Príspevkov: 0
Ahojte. kedze som za 15 rokov co som v rakusku este nikdy nebola na urade prace, tak nemam absolutne ziadne skusenosti a vedomosti ako to prebieha. Dnes som sa bola registrovat, 3 tyzdne od vypovede, uz viem ze to je strateny cas a za ten cas uz ppodporu nedostanem, ale ma zaujima co ma caka dalej, ako sa vyhnut pripadnej strate naroku na podporu, co robit/nerobit. Napriklad hned ako prve ma zarazilo, ze nesmiem vycestovat mimo rakuska (napr domov) lebo stracam narok. To akoze chodia kontroly? alebo staci ked budem dodrziavat terminy navstev AMS a bude vsetko ok. Pripadne ako sa daju tieto terminy odlozit/prelozit, kedze do Rakuska chodim iba 1x za mesiac na 1 tyzden. Kedze som 15 rokov bola v jednej gastrofirme, pracovnu dobu som nemala nikdy pevne stanovenu. Stacilo mi urobit si svoju robotu (zhromazdovat mesacne podklady pre uctovnictvo, bankove uhrady, inventury a uzavierky, .... ak som to spravila za 3 dni mohla som ist domov, ak som bola 10 dni, tak to bol moj problem) a ist domov. Jasne ze aj ked som bola ddoma, vela veci sa dalo riesit cez home office, telefon skajp, onlinebanking, atd...
Takze by ma v kometaroch potesili akekolvek vase skusenosti s touto instituciou a poberanim podpory v nezamestnanosti. Vopred dakujem, :rolleyes:
06.08.2018 16:54
Majkeel
Príspevkov: 31
Ak das sama vypoved, tak na AMS sa mozes prihlasit az po mesiaci. Prihlasis sa, vsetko vyplnis, donesies zmluvu, vypoved, Meldezettel. Mozes sa zaregistrovat online, tam posielas svoje uchadzania sa o pracu, online si dohodnes termin, na vyzvanie prides na pohovor. Vlastne nesmies ist ani na dovolenku, musis ju ohlasit, na ten cas Ti zrusia podporu. Teoreticky mozes ist aj na vylet, ale iba v ramci rakuska. Pochybujem, ze niekto bude kontrolovat, ze obcas vybehnes na sk, ak nie si nejaky chronicky nezamestnany. Jedine ze by si mala smolu a nejako to zistia (poslu vyzvu, Ty neodpovies, odletis na dovolenku a bude zaznam o odlete), ze si nebola cely cas v at.
23.10.2018 14:20

icon