Diskusia

icon
arena
Príspevkov: 44
Ahojte, ma niekto z Vas skusenosti s materskou z Rakuska?
Takmer 6 rokov pracujem vo Viedni, platim si vsetky odvody, mam vo Viedni prechodny pobyt (trvaly mam na Slovensku).
Na ake davky budem mat narok, ked sa mi narodi dieta?

Mam v plane pocas materskej dovolenky zrusit prechodny pobyt v Rakusku a byt iba na Sovensku - dostala by som nieco v takomto pripade?

Prosim Vas o radu, popripade nejake uzitocne linky kde sa dozviem viac k tejto teme.

Vdaka.
03.01.2009 22:15
katy311
Príspevkov: 35
iconCitovať:
Takmer 6 rokov pracujem vo Viedni, platim si vsetky odvody, mam vo Viedni prechodny pobyt (trvaly mam na Slovensku).

Mam v plane pocas materskej dovolenky zrusit prechodny pobyt v Rakusku a byt iba na Sovensku - dostala by som nieco v takomto pripade?

Prosim Vas o radu, popripade nejake uzitocne linky kde sa dozviem viac k tejto teme.

Vdaka.

No žial som nenašla žioadne odpovede na tuto otázku a aj mňa by to zaujímalo.
19.05.2009 00:31
pupita
Príspevkov: 28
Ahoj, ja som od decembra na materskej, (8 tyzdnom pred predbeznym terminom porodu sa tu ide na matersku).
Aby som dostala matersku som potrebovala Meldezettel a potvrdenie od lekara s terminom porodu a potom to moj zamestnavatel dal na WGGk.
Po porode som musela zaslat potvrdenie z nemocnice a Geburtsbestätigung +
Meldezettel moj a dietata (podmienka je rovnaka adresa)
19.05.2009 17:20
pupita
Este som zabudla
mas narok na wochengeld uz 8 tyzdnou pred predbeznym terminom porodu,(vyska zalezi od toho, kolko si za posledne 3 mesiace zarabala), po narodeni znovu 8 tyzdnou (alebo 12 - ak si rodila predcasne, cisarskym alebo viacercata) len im musis poslat potvrdenie o narodeni a meldezettel
blyzsie info najdes pod www.wgkk.at
19.05.2009 17:26
pupita
este infos
http://www.help.gv.at/Content.Node/8/Seite.082100.html
19.05.2009 17:27
lillyE
Od: Wien
Príspevkov: 4507
No žial som nenašla žioadne odpovede na tuto otázku a aj mňa by to zaujímalo.[/quote]

...tak teraz to nechapem,pytas sa na matersku zamestnancov, alebo zivnostnikov?...lebo to su dve rozlicne veci
20.05.2009 00:43
katy311
iconCitovať:
No žial som nenašla žioadne odpovede na tuto otázku a aj mňa by to zaujímalo.

...tak teraz to nechapem,pytas sa na matersku zamestnancov, alebo zivnostnikov?...lebo to su dve rozlicne veci[/quote]
mám na mysli pre živnostníkov, lebo som pozerala tie ich zákony a už to mám celé pomotané. Teraz neviem, že ak by som chcela dostávať odtiaľ materskú, že či stačí len aby sa dieťa narodilo tu alebo musíme tu mať aj trvalý pobyt?
Mám živnosť na opatrovanie. A všetky poistky platím tu. díky
20.05.2009 18:58
szigifam
Príspevkov: 2
ahoj, porodila som tu 2 deti, poberam rodinne pridavky aj matersku, ozvi sa na 06507518304 a pokecame
14.07.2009 11:52
katy311
iconCitovať:
ahoj, porodila som tu 2 deti, poberam rodinne pridavky aj matersku, ozvi sa na 06507518304 a pokecame

ale mala si živnosť alebo si bola normalne zamestnaná?
17.07.2009 19:19
arena
Príspevkov: 44
iconCitovať:
iconCitovať:

ale mala si živnosť alebo si bola normalne zamestnaná?

Som v Rakusku normalne zamestnana. Ty mas pobyt v Rakusku?
17.07.2009 22:43
lillyE
mám na mysli pre živnostníkov, lebo som pozerala tie ich zákony a už to mám celé pomotané. Teraz neviem, že ak by som chcela dostávať odtiaľ materskú, že či stačí len aby sa dieťa narodilo tu alebo musíme tu mať aj trvalý pobyt?
Mám živnosť na opatrovanie. A všetky poistky platím tu. díky[/quote

...uz som to tusim niekde pisala, neviem ako to je presne, ci tu musis porodit a mat trvaly pobyt, u opatrovateliek ide väcsinou o to, ze "firmu" maju nahlasenu na adresu opatrovanej babky, dedka a väcsina tych bab si mysli,ze dostane matersku a sekne s robotou,lebo pochybujem o tom,ze s bruchom pojde niektora opatrovat, no a tym ze prestane robit a pozastavi ,pripadne zrusi zivnost,tak jej padne narok na matersku a ine vymozenosti, rodin,ktore nechaju opatrovatelku prihlasenu(teda jej "firmu") je velmi malo

...cize v skratke, nejde tu ani tak o to, ci tu musis mat TP, ale o to ako si to zariadis so "svojou firmou"
17.07.2009 23:08
Jana (lanabi)
Príspevkov: 13
iconarena:

Vdaka.

tato tema sa ma zacala tiez uz tykat :o) som zivnostnicka to co som si pozistovala na SVA ohadom materskej .. DAVKA V MATERSTVE sa vyplaca 8t.pred a 8t.po porode vyska davky je 100%z prijmu (priemer za 3 mesiace) RODICOVSKY PRISPEVOK .. su tri Varianty ... rodic ktory pobera rodicovsky prispevok moze zaroven poberat plat zo zarobkovej cinnosti max.16200eur rocne brutto narok na tieto davky je ak si ako zivnostnicka nadalej platis SVA zivnost je nadalej funkcna teta nieje pozastavena a po narodeni dietata su ti priznane rodiine davky....+automatickyy je narok na rodicovsky prispevok do 30mesiaca veku dietata plus 6 mesiacov moze byt otec dietata na materskejsamozrejmostou je pravidelna kontrola gynekologa ci v AT alebo na SK je uz jedno a tak tiez nezalezi kde odrodis "svoju firmu" musis mat nadalej vedenu na adrese rodiny v ktorej si nahlasena
08.09.2009 15:04
Jana (lanabi)
Príspevkov: 13
iconarena:

Vdaka.

na www.eures.sk je to tam dost podrobne rozpisane alebo
www.SVA.at
mam tam same preklepi tak ma nezacnite rozoberat ako skladacku :o) veeeeeeeeeeeeeeeeelmi som sa ponahlala
08.09.2009 15:08
lillyE
...lanabi, pekne si to tu opisala
...len presne v tom je pes zakopany (prihlasena firma, platenie poistky...)
08.09.2009 22:30

icon