Diskusia

bundasik
Príspevkov: 4
Ahoj vie mi niekto poradit ako je to s poberanim pridavku na dieta ked dieta zije na Slovensku a ja tu mam pracovne povolenie a uz pracujem druhy rok? Ci ma na to aj normalny clovek narok a ak ano tak kde sa obratit? Dakujem
01.03.2009 19:53
bigiman
Príspevkov: 4
iconCitovať:
Ahoj vie mi niekto poradit ako je to s poberanim pridavku na dieta ked dieta zije na Slovensku a ja tu mam pracovne povolenie a uz pracujem druhy rok? Ci ma na to aj normalny clovek narok a ak ano tak kde sa obratit? Dakujem

Na poberanie pridavku potrebujes mat ty aj dieta "stred svojich zaujmov v Rakusku". Odo mna chceli Meldezettel moj aj Meldezettel dietata (v nich mame Hauptptwohnsitz v Rakusku) + rodny list dietata + potvrdenie, ze na Slovensku bolo vyplacanie Kindergeld ukoncene.
Obratit sa treba na Finanzamt (Wien, Nussdorfer Strasse 90, www.bmf.gv.at)
25.03.2009 22:29
skorpion0666
Príspevkov: 8
mas pravo na poberanie detskych pridavkov,ale caka ta dlha cesta vybavovania.ja tu pracujem druhy rok a teraz som dostala po roku spatne peniaze,ale pracujem tu na zivnost a povedali,ze mam narok len raz rocne a to spatne vyplatene.zaujimalo by ma ,ci je to normalne a ci hra rolu ci som zivnostnik alebo zamestananec.moje deti su na slovensku aj prihlasene iba ja som tu prihlasena na nebenwohnsitz.mam priatela rakusana a on tam za mna uz stokrat telefonoval na finanzamt,stokrat tam bol,lebo vzdy nieco chybalo,velmi mi to pomohlo,pretoze z prace neviem hocikedy odskocit.ak ma niekto skusenost ako to funguje a preco mi nechcu vyplacat od tohto roka normakne kazde dva mesiace,bola by som vdacna za odpoved
16.04.2009 20:37
vroni
Príspevkov: 576
Takze - tento zakon bol minuly rok novelizovany a narok ma kazdy rodic (resp.dieta), ktory je aktualne poisteny v Rakusku bez ohladu na trvaly pobyt (plati LEN vramci EU a Svajcu)
Treba sa obratit na Finanzamt, ale online, potom maju menej doplnujucich otazok (je lahsie otocit ta vo dverach so ziadostou o novy papier, nez ti pisomne zdovodnovat, preco ho (akoze) potrebuju a preco ti to nepovedali vsetko na prvy raz)
Vyplacanie raz rocne poznam len ako vyplacanie ¨Differenzbetrag¨, cize doplatenie rozdielu medzi slovenskymi a rakuskymi RP. Len tak ma napadlo ako dovod - mozno im chyba doklad o zastaveni davok zo slovenskej strany.... Ale na Finanzamte ti vasinou daju dost presne informacie, preco to robia a ako to mozes zmenit (staci zatelefonovat, netreba nikam chodit) A asi nemaju radi chlapov :lol: :lol: :lol: Ani ten moj tam nikdy nic nevie zistit, tak posiela mna :rolleyes:
16.04.2009 21:19
darksinia
Príspevkov: 551
tusim formular e 111, e 112 alebo tak nejak to je. treba dva vyplnit na sk urade a pak tu podat na finanzamt kde si hlasena a dostanes celkom slusny prispevok
17.04.2009 08:22
mirecek_mnichov
Príspevkov: 3248
jasne vybav si ...lebo Slovensko ten raj na zemi ako to ospevuje propaganda ti da par euro .... :evil:
17.04.2009 09:54
majatulln
Príspevkov: 140
iconCitovať:
tusim formular e 111, e 112 alebo tak nejak to je. treba dva vyplnit na sk urade a pak tu podat na finanzamt kde si hlasena a dostanes celkom slusny prispevok
to co si napisala je totalna volovina ziadny formular E111 alebo E112 na sk,nema to s tym nic spolocne,ak nevies poradit tak to nechaj na inych ktory sa v tom vyznaju
17.04.2009 22:01
majatulln
Príspevkov: 140
ja ked som to vybavovala chceli
trv.pobyt v rakusku matka aj dieta
rodny list dietata
zdr.poistenie matka aj dieta
potvr.zo slovenska o poberani ci nepoberani pripadne o ukonceni poberania
mutterkind pas original doniest / kontroluju ci si ako tehotna absolvovala vsetky povinnevysetrenia u gynekologa a po narodeni dietata takisto / su dane presne terminy ktore si musela dodrzat a nacom si daju velmi zalezat je povinne ockovania dietata a vysetrenia potvrdene detskou lekarkou do mutterkindpas ak ten pas nemas tak im staci aj potvrdenie od lekarky gyn+dets.lekar
17.04.2009 22:15
Kocek
Príspevkov: 121
iconCitovať:
rodny list dietata
mutterkind pas original doniest / kontroluju ci si ako tehotna absolvovala vsetky povinnevysetrenia u gynekologa a po narodeni dietata takisto / su dane presne terminy ktore si musela dodrzat a nacom si daju velmi zalezat je povinne ockovania dietata a vysetrenia potvrdene detskou lekarkou do mutterkindpas ak ten pas nemas tak im staci aj potvrdenie od lekarky gyn+dets.lekar

To co pises je zase druhy pripad netreba si mylit Pridavok na dieta a rodicovsky prispevok na pridavok na dieta ma narok kazdy legalne pracujuci slovak v Rakusku s rodicovskym prispevkom je to horsie aj matka aj dieta musia byt zameldovany tu v Rakusku a matka musi pred porodom urobit minimalne 5navstev tu v rakusku u gynekologa.Ja viem ze na pridavok na dieta mam narok teraz to momentalne vybavujem,ale na na rodicovsky prispevok bohuzial nemame s priatelkou narok.
17.04.2009 23:17
skorpion0666
Príspevkov: 8
dik za vsetky informacie,ale uz mi je vo vsetkom jasno,moj priatel zistil u nasho danovaka,ze kto pracuje v rakusku ako zivnostnik moze dostat detske pridavky iba raz rocne a to spatne po prineseni potvrdenia zo slovenska o nepoberani dets.pridavkov na SK,pretoze ak je niekto zamestnanec a by skoncil pracovny pomer organizacia to hned nahlasi finanzamt a pridavky budu vmomente zastavene.Ak vsak niekto robi ako zivnostnik nemaju istotu,ze to hned bude nahlasene a moze sa stat,ze by nadalej posielali pridavky a mohli by sme sa zdekovat aj s celkom slusnou sumou niekde za hranice ako to urobilo vela turkov a srbov a este neviem kto a tak si teraz davaju bacha. a tak mi nezostava nic ine ako to znova na buduci rok v januari cele absolvovat....ale za tie prachy to stoji.......
17.04.2009 23:34
vroni
Príspevkov: 576
kocek, mas stare (a nespravne) informacie. Trvaly pobyt NIE JE podmienkov na poberanie rodicovskeho prispevku. Kuk sem:
http://bmwa.cms.apa.at/cms/content/standard.html?channel=CH0568&doc=CMS1136276333480
18.04.2009 20:26
lubicaf
Príspevkov: 22
iconCitovať:
rodny list dietata

ako myslis to potvrdenie od gynekologa. ja mam takyto problem. chodim zatial k slovenskemu gynekologovi, cize mam aj slov. tehotensku knizku, no rodit uz budem v AT a tiez k pediatrovi zacnem chodit po narodeni dietata. od tohto datumu by som chcela zacat chodit aj k rakuskemu gynekologovi a poprosti ho, ci by mi na zaklade slov. tehotenskej knizky nedopotvrdil to, ze vsetko som absolvovala ako som mala, ale na SK...
pediater mi urcite vystavi mutter-kind-pass, no neviem, ci bude rakusky lekar schopny toto doplnit na zaklade slovenskych udajov. ak by ,mal len vystavit nejake potvrdenie, bolo by to prenho urcite jednoduchsie... jedna sa mi aj o kinderbetreuungsgeld, nie len familienbeihilfe. hm?
19.06.2009 09:58
heavy
Od: Leopoldstadt
Príspevkov: 24042
iconCitovať:
ako myslis to potvrdenie od gynekologa. ja mam takyto problem. chodim zatial k slovenskemu gynekologovi, cize mam aj slov. tehotensku knizku, no rodit uz budem v AT a tiez k pediatrovi zacnem chodit po narodeni dietata. od tohto datumu by som chcela zacat chodit aj k rakuskemu gynekologovi a poprosti ho, ci by mi na zaklade slov. tehotenskej knizky nedopotvrdil to, ze vsetko som absolvovala ako som mala, ale na SK...
pediater mi urcite vystavi mutter-kind-pass, no neviem, ci bude rakusky lekar schopny toto doplnit na zaklade slovenskych udajov. ak by ,mal len vystavit nejake potvrdenie, bolo by to prenho urcite jednoduchsie... jedna sa mi aj o kinderbetreuungsgeld, nie len familienbeihilfe. hm?

Materská Ti stroskotá na potvrdeniach od zenskeho (rakuskeho), ktore nemas. Mutter-Kind-Pass dostane kazda zena v tom momente, ako lekar zisti, ze je tehotna.
Dalej budes mat problem, matersku dostanu zeny, ktore sa zdrzuju na uzemi Rakuska minimalne tri roky, co Tvoj pripad tiez nie je.
Mozes ale napisat mail a informovat sa tu: buergerservice@bmg.gv.at
19.06.2009 12:33
lubicaf
Príspevkov: 22
iconCitovať:
iconCitovať:

Materská Ti stroskotá na potvrdeniach od zenskeho (rakuskeho), ktore nemas. Mutter-Kind-Pass dostane kazda zena v tom momente, ako lekar zisti, ze je tehotna.

to vsetko, co si napisal, viem. lenze ja nepracujem v rakusku, takze ani matersku, teda wochengeld, si nenarokujem. moja situacia je ina. v AT mam trvaly pobyt, vsekty davky budem poberat zo SR, ide mi len o Differenzbeitrag. Preto mam Mutter-kind-Pass slovensky, lebo som chodila k lekarovi v SR alen sa chystam chodit k rakuskemu.
Dalej budes mat problem, matersku dostanu zeny, ktore sa zdrzuju na uzemi Rakuska minimalne tri roky, co Tvoj pripad tiez nie je.
19.06.2009 12:39
burgenlandman
Príspevkov: 5649
iconCitovať:
iconCitovať:
iconCitovať:

to vsetko, co si napisal, viem. lenze ja nepracujem v rakusku, takze ani matersku, teda wochengeld, si nenarokujem. moja situacia je ina. v AT mam trvaly pobyt, vsekty davky budem poberat zo SR, ide mi len o Differenzbeitrag. Preto mam Mutter-kind-Pass slovensky, lebo som chodila k lekarovi v SR alen sa chystam chodit k rakuskemu.

vykasli sa na matersku - ak si si klofla nejakeho arslocha prachateho, tak ju aj tak nepotrebujes... :D
Doktori mi povedali, ze maximalne 1 pohar vina denne. Dokazem s tym zit...
19.06.2009 12:44