Diskusia

Choď na stranu 1Choď na stranu 012Choď na stranu 2Choď na stranu 2
LubosH
Príspevkov: 15
Ahojte,

mal by som jednu otazku ohladom suvislosti prace v Rakusku a nutnostou pobytu.

Vo Viedni pracujem legalne skoro 10 rokov a jazdim tam autom so slovenskymi znackami. Mam tam trvaly pobyt, pretoze to bola pred 10 rokmi pri vybavovani povolenia jedina moznost. Uz niekolko rokov tam nebyvam a kazdodenne jazdim z Bratislavy hore dole autom. Uz asi 5 rokov mam casovo neobmedzene pracovne povolenie - Freizügigkeitsbestätigung.
V suvislosti s avizovanymi kontrolami aut s cudzimi SPZ by som si rad odhlasil pobyt z Rakuska s tym, ze by som tam samozrejme rad pracoval aj nadalej.
To samo o sebe nie je problem, pretoze ten pobyt mam uz iba formalne, ale zaujimalo by ma, ci to moze mat dopad na moje povolenie, pripadne pracu samotnu.

Jednoducho povedane, musim mat pri praci v Rakusku aj nejaky pobyt? Je Freizügigkeitsbestätigung viazany na pobyt?
Pripadne budem musiet mat pobyt aj po otvoreni pracovneho trhu po 1.maji?

Diky.
Lubos
26.02.2011 18:44
solex
Príspevkov: 28
ak som dobre porozumel clanku o pokutovani aut s SK evidencnym cislom tak pokutovane budu tie ktore sa zdrzuju na uzemi rakuska viac ako 30 dni v kuse.po 1.5.2011 tam mozes pracovat bez pracovneho povolenia a mat trvaly pobyt na slovensku.
26.02.2011 18:53
heavy
Od: Leopoldstadt
Príspevkov: 24042
Freizügigkeitsbestätigung Ti umoznuje pristup na pracovny trh na uzemi celeho Rakuska, nie je viazany s miestom pobytu. Ked takto dlho dochadzas, mas narok na pausalne cestovne, ktore v Tvojom pripade robi asi 120 Evrickov mesacne. A teraz si spocitaj, o kolko si za tych niekolko rokov prisiel.
26.02.2011 19:06
LubosH
Viem, Pendlerpauschal by sa zisiel :)
Takze normalne pojdem na magistrat a odlhasim sa z pobytu? Musim niekde novy pobyt (Bratislava) v Rakusku nahlasit? Napadla ma socialna poistovna, banka... co AMS?
Da sa niekde najst oficialna informacia, ze Freizügigkeitsbestätigung nesuvisi s pobytom a mozem fungovat ako Pendler?
26.02.2011 19:30
zsusza
Príspevkov: 3654
iconLubosH:
Takze normalne pojdem na magistrat a odlhasim sa z pobytu? Musim niekde novy pobyt (Bratislava) v Rakusku nahlasit? Napadla ma socialna poistovna, banka... co AMS?
Da sa niekde najst oficialna informacia, ze Freizügigkeitsbestätigung nesuvisi s pobytom a mozem fungovat ako Pendler?

socialka sa viaze na pracu a nie na pobyt...banku som si ucet zalozila aj bez pobytu a AMS tiez nesuvisi z pobytom ale s pracou /ci platis aj poistenie v nezamestnanosti alebo nie/
26.02.2011 21:31
martt
Príspevkov: 377
iconLubosH:

Prosim Ta, az to zistis, daj vediet aj mne. Som v rovnakej situacii (asi nas je viac).

K auto som nasiel na WKO NÖ toto:

Verwendung von ausländischen Fahrzeugen durch Personen OHNE Hauptwohnsitz im Inland.

Hier sieht das Gesetz eine Verwendung von bis zu einem Jahr vor. Hier ist nur wesentlich, dass der Lenker durch einen längeren Aufenthalt in Österreich nicht den Mittelpunkt seiner Lebensinteressen zeitweilig in Österreich hat. Denn dann wäre ein österreichischer Hauptwohnsitz gegeben, der auch eine Ummeldung des ausländischen Kfz nach Österreich erforderlich macht.

Skoro mi to pripada, ze ak v Rakusku pracujem, tak by som mal mat rakuske auto aj ak nemam pobyt. Asi bude najjednoduchsie kupit nejake male auto v Rakusku a normalne rodinne nechat manzelke.

Tu je cely text
http://portal.wko.at/wk/format_detail.wk?angid=1&stid=503974&dstid=680&cbtyp=1&titel=Verwendung,eines,KFZ,mit,ausl%C3%A4ndischem,Kennzeichen
27.02.2011 10:07
LubosH
Ten clanok som uz niekde videl. Skor mi z toho vyplyva, ze tam pisu o tych, co nemaju trvaly pobyt v Rakusku. Mna ale zaujima, ci je mozne v Rakusku pracovat a nemat ZIADNY pobyt.Ak predsa nemam ziadny pobyt, nemozem predsa zaregistrovat auto.

Takze este raz:
1. Potrebujem kvoli praci v Rakusku vobec nejaky pobyt?
2. Ak sa odhlasim na magistrate, mozem na zaklade Freizugigkeitsbestatigung-u pracovat aj nadalej a nic sa nemeni?
3. Daju sa taketo informacie niekde najst aj oficialne?
[Naposledy editoval LubosH, 27.02.2011 12:16]
27.02.2011 11:03
LubosH
Teraz som nasiel toto: http://austria.visapro.com/Freedom-of-Movement.asp

Citat: A Certificate of Freedom of Movement is valid for an unlimited period of time and becomes invalid incase the foreign national moves the main residence to another country

ja uz teraz neviem, co plati. Mam kolegu, ktory sa tu hned pri prichode nahlasil an Nebenwohnsitz a Freizügigkeitsbestätigung mu bez problemov vydali.
27.02.2011 12:22
materholm
Príspevkov: 953
To je ozaj zaujimave.Ten clanok som cital aj ja.Ale novinari to dost nejasne napisali.Ved od prveho maja niesom jediny bratislavcan ktory tam bude chciet denne dochadzat.Ale pravdepodobne vlakom.Mozte mi niekto napisat ako je to s tym pausalnym prispevkom a kde sa da uplatnit.Nieco som o tom zacul a kazda koruna dobra.Aspon na ciastocne krytie nakladov spojenych s cestovanim.Ak dobre pocitam do dvoch hodin som z Petrzalky na pracovisku vo Viedni.Cize ak budem vstavat o stvrtej mozem nastupit vo Viedni do prace na siestu.Prosim napiste mi niekto ako je to aj s tym Meldezettel.Moje bydlisko musi byt Engerau teda Petrzalka/Ba.
27.02.2011 12:52
martt
Kedze ma to velmi zaujima (som strachopud a radsej som nechal auto na Slovensku), tak som obvolal AMS, AKNOE, NOEGKK, Pensionsversicherung a FA a vyzera to tak, ze sa mozem bez hocijakych konzekvencii vdaka Niederlassungsfreiheit odhlasit. Teda mat pobyt iba na Slovensku a do Rakuska chodit iba pracovat ako Tagespendler. Od 1.5. to bude urcite legalne a teraz to podla vsetkeho je tiez.

V kazdej institucii ma prehadzovali stale k vacsiemu odbornikovi (som celkom penetrantny typ) a ziaden z nich to odhlasenie nespochybnil.

Este som zistil, ze v praci mame cloveka, co je prihlaseny v Madarsku uz styri roky a funguje to.
28.02.2011 13:52
LubosH
Dnes som isiel planovane do z BA prace s kolegom, ktory nema v Rakusku pobyt, videl som jednu hliadku, ktora nic nekontrolovala.Zajtra idem normalne svojim autom.
Keby nieco, chodim do prace vlakom a idem autom 1.krat. Potom mam este mesiac :)

icon"martt":
a vyzera to tak, ze sa mozem bez hocijakych konzekvencii vdaka Niederlassungsfreiheit odhlasit.

Ty mas tiez Freizugigkeitsbestätigung a spominal si to na AMS a inde, ked si sa pytal na to odhlasenie?
28.02.2011 13:58
hary01
Príspevkov: 12011
dochadzat kazdy den z Ba do Viedne a spät vlakom je tiez na palicu....ak niekto ma v Ba svoj byt ci ma nato ine dovody oki...ale je to dost velka strata casu kazdy den.
28.02.2011 14:00
LubosH
Autom je to ok, do hodiny som v praci (dvere-dvere). A to jazdim cez Hainburg :)
28.02.2011 14:02
hary01
Príspevkov: 12011
ved jasne da sa aj autom...ale ak clovek cestuje vlakom ci busom je to zdlhave...ale ak su nato dovody preco nie:) osobne v pripade seriozneho zamestnania som za najst byt v blizkosti prace.
28.02.2011 14:05
martt
>> a vyzera to tak, ze sa mozem bez hocijakych konzekvencii vdaka Niederlassungsfreiheit odhlasit.
> Ty mas tiez Freizugigkeitsbestätigung a spominal si to na AMS a inde, ked si sa pytal na to odhlasenie?

Ano mam asi od 2003 a spominal som to.
28.02.2011 18:50

Choď na stranu 1Choď na stranu 012Choď na stranu 2Choď na stranu 2