Diskusia

Choď na stranu 1Choď na stranu 01234Choď na stranu 2Choď na stranu 4
orgi
Príspevkov: 4
ahojte,

o mesiac sa stahujem do kittsee a potreboval by som na uvod nejake info ohladom obcianskeho preukazu.

1. podla info, ktore som nasiel, musim odhlasit trvaly pobyt zo slovenska (kedze uz v Kittsee nahladeseny mam) a odovzdat obciansky preukaz? hovorim spravne?
2. kde a ako mozem poziadat v rakusku o nieco podobne, ako OP na SK?
3. co sa tyka auta a SPZ, ked je prihlasene na moju zivnost na SK, musim taktiez prehlasit do rakuska? niekto mi hovoril, ze v Burgenlande netreba..

vdaka za odpovede, pripadne nasmerovanie na spravnu diskusiu..
04.05.2011 23:42
heavy
Od: Leopoldstadt
Príspevkov: 24042
Numero 2: Ako obcan EU ziadny rakusky OP, ci ID card nepotrebujes, maximalne si vymen na BH v Neuseedli vodicak, tym sa mozes vsade preukazovat...
05.05.2011 00:03
orgi
Príspevkov: 4
ok, pripajam 4tu otazku: je s nahlasenim trvaleho pobytu spojena nejaka dalsia povinnost? dane a odvody platit v AT? ci mozem nadalej na SK?
05.05.2011 00:21
Vlado
Moderátor
Príspevkov: 1230
ak si v state viac ako 183 dni do roka, tak v tom state platis aj dane...
05.05.2011 09:33
maexchen
Príspevkov: 292
a ked si na meldezettel zaskrnet nabozensku prislustnost tak budes musiet odvadzat cirkevnu dan
05.05.2011 21:13
mirkuska
Príspevkov: 652
Neviem ci tvoje otazky este aktualne, ale na c. 1 ti mozem odpovedat- ja som sla na obecny urad, tam mi dali potvrdenie ze mam trvaly v rakusku (ani Meldezettel nechceli) a na policii som doovzdala obciansky a dostala take potvrdenie, ze som este slovenka ale nemam uz obciansky, napisali mi tam ale pobyt Vieden- NEMECKO, tak si to radsej poriadne skontroluj, lebo vies, policajti... :lol: :lol:
16.06.2011 09:40
pitu47
Príspevkov: 11874
iconmirkuska:
, napisali mi tam ale pobyt Vieden- NEMECKO, ................., lebo vies, policajti... :lol: :lol:

urcite tam ma mirecek znamych :lol:
16.06.2011 11:13
hary01
Príspevkov: 12011
tak styky mam vsade to je pravda :w00t:
18.06.2011 22:19
mirkuska
iconpitu47:
iconmirkuska:
, napisali mi tam ale pobyt Vieden- NEMECKO, ................., lebo vies, policajti... :lol: :lol:

A koncena bola, ked som to sla dat zmenit, ze ci to tak velmi vadi sa ma opytali a ja no ak nevadi, ked date ze Bratislava Polsko... No to by uz vadilo. Tak to teda zmenili a teta sa ma pyta "ako sa to pise?" A ja zacnem ze "Ö-S-T-.." hlaskovat a ona ze NIE ako sa to pisa po SLOVENSKY :scared: A ja ze normalne Rakusko, nie? A ona ze hej ale ci to republika ci co.!?!?! :scared: :scared: :scared: :scared: :scared: Ty kokos, tak teda tu ma prepadla zas raz hrdost slovenskemu narodu! :lol: :lol: :lol: :lol:
19.06.2011 16:29
martinw
Príspevkov: 1946
iconmirkuska:
iconpitu47:
iconmirkuska:

A koncena bola, ked som to sla dat zmenit, ze ci to tak velmi vadi sa ma opytali a ja no ak nevadi, ked date ze Bratislava Polsko... No to by uz vadilo. Tak to teda zmenili a teta sa ma pyta "ako sa to pise?" A ja zacnem ze "Ö-S-T-.." hlaskovat a ona ze NIE ako sa to pisa po SLOVENSKY :scared: A ja ze normalne Rakusko, nie? A ona ze hej ale ci to republika ci co.!?!?! :scared: :scared: :scared: :scared: :scared: Ty kokos, tak teda tu ma prepadla zas raz hrdost slovenskemu narodu! :lol: :lol: :lol: :lol:

ono to ale je skutocne rakuska republika, skratene jej hovorime rakusko.

dokonca po nemecky je to : Republik Österreich, skratene Österreich , takze tentokrat si si riadne do vlastneho hniezda nasrala.

Republic of Austria
Republik Österreich

Rakúsko (miestny názov Österreich) je štátom na západe strednej Európy. Oficiálny názov je Rakúska republika (Republik Österreich). Rozloha Rakúska je 83 858 kilometrov štvorcových a k susedným štátom patria: Nemecko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko, Taliansko, Slovinsko, Slovensko a Česká republika.

Rakúsko je federálnou republikou pozostávajúcou z deviatich zemí: Burgenland, Kaernten (Korutánsko), Niederoesterreich (Dolné Rakúsko), Oberoesterreich (Horné Rakúsko), Salzburg (Salzbursko), Steiermark (Štajersko), Tirol (Tirolsko), Vorarlberg (Vorarlbersko) a Wien (Viedeň). Viedeň je zároveň hlavným mestom krajiny. Každá zo zemí má vlastnú vládu a okrem toho existuje ešte federálna vláda, spoločná všetkým zemiam. Právny systém je založený na občianskom právnom systéme s koreňmi v Románskom práve. Hlavou štátu je prezident priamo volený ľudom každých šesť rokov. Kancelárom podľa tradície býva predseda väčšinovej strany v Národnej rade. Zastupujúci kancelár je vybraný prezidentom na radu kancelára. Spolkové združenie – Bundesversammlung pozostáva zo Spolkovej rady (Bundesrat) a z Národnej rady (Nationalrat). Spolková rada má 62 členov, ktorí reprezentujú jednotlivé krajiny. Ich počet závisí od počtu obyvateľov tej ktorej krajiny, ale každá z nich má minimálne troch zástupcov. Ich funkčné obdobie trvá päť alebo šesť rokov. V Národnej rade je 183 kresiel a jej členovia sú volení v priamej voľbe na štyri roky.

Rakúsko získalo nezávislosť trikrát. 17. septembra 1156 bolo založené Rakúske vojvodstvo, 11. augusta 1804 to bola Rakúska ríša a nakoniec, po prvej svetovej vojne, 12. novembra 1918 Rakúska republika. Niekdajšie centrum moci Rakúsko-Uhorskej ríše sa stalo malou republikou po porážke v prvej svetovej vojne. V roku 1938 bolo Rakúsko pripojené k nacistickému Nemecku a následne okupované víťaznými spojeneckými vojskami v 1945. Jeho štatút bol celú dekádu nejasný, až v roku 1955, podpísaním Štátnej zmluvy sa skončila okupácia a bola uznaná rakúska nezávislosť. Štátna zmluva tiež zakazovala Rakúsku znovu sa spojiť s Nemeckom. V tom isto roku Rakúsko prijalo ústavný zákon o nezávislosti krajiny.

Oficiálnym celonárodným jazykom je nemčina a na regionálnej úrovni sú uznané ešte tri ďalšie oficiálne jazyky: slovinčina (v Korutránsku), chorvátčina (v Burgenlande) a maďarčina (taktiež v Burgunlande). Viac ako 91 % populácie sú Rakúšania, zvyšok tvoria národnostné menšiny (najmä Slovinci, Chorváti, Turci a Nemci). Čo sa týka náboženstva prevláda rímskokatolícke (s viac ako 73 %), potom protestantské a moslimské (oboje s viac ako4 %). Asi 12 % populácie sú neveriaci. Celkovo žije v Rakúsku 8 miliónov obyvateľov s priemernou hustotou osídlenia 98 obyvateľov na kilometer štvorcový.

Rakúsko je členom OSN (od roku 1955) a tiež členom Európskej únie (od 1995). Menou je Euro. Je štátom s dobre rozvinutou trhovou ekonomikou a vysokou životnou úrovňou. Rakúska ekonomika tiež výrazne profituje z obchodných vzťahov hlavne v bankovom a poisteneckom sektore .Ekonomiku charakterizuje aj rozsiahly sektor služieb, priemyslu a síce malý, zato vysoko rozvinutý sektor poľnohospodárstva. V rámci priemyslu najviac prekvitá výstavba, strojárstvo, automobilový a potravinársky priemysel, výroba a spracovanie kovov, chemikálii, dreva a stavebného dreva, papiera, lepenky a komunikačných vybavení a pravdaže turizmus. Z poľnohospodárskych produktov treba spomenúť pestovanie obilia, zemiakov, cukrovej repy, vína, ovocia a mliečnych výrobkov a chov dobytka, ošípaných a hydiny.

Väčšinu západnej časti Rakúska pokrývajú Alpy. najvyšším vrchom je Grössglockner s výškou 3798 metrov nad morom. Úrodné nížiny sa nachádzajú na východe. Väčšina riek patrí do povodia Dunaja, ktorého dĺžka na rakúskom území je 460 kilometrov. najvýznamnejšími riekami sú Inn, Lech, Traun, Salzach, Enns a Dyje. Ostatné vodstvo je tvorené väčšinou ľadovcovými jazerami v Alpách (napríklad Ossiacher See, Wörther See, Faaker See), ale najväčšie jazero Neusiedler See leží na hraniciach s Maďarskom.

K významným rakúskym osobnostiam partia Signund Freud, Wolgang Amadeus Mozart, Joseph Haydn či Franz Schubert.

Medzinárodné označenie Rakúska je AUT alebo AT, označenie motorových vozidiel je A, internetová doména je .at a medzinárodná telefónna predvoľba je +43.
[Naposledy editoval martinw, 19.06.2011 18:12]
19.06.2011 17:18
hary01
Príspevkov: 12011
pekna vycerpavajuca odpoved B)
19.06.2011 18:19
mirkuska
Mojko to ja viem, takze si si ty nasral do vlastneho hniezda, si myslis, ze nemam ani zakladnu, aby som to nevedela? Ale to ONA to nevedela a o to tu ide, ze na urade nevedia ci ich susdia su republika alebo monarchia alebo co... O TO TU IDE. Tak ked nechapes, nekomentuj! ;) ci tiez policajt? :w00t:
19.06.2011 21:20
strajana
Od: wels
Príspevkov: 2793
Tak to teda zmenili a teta sa ma pyta "ako sa to pise?" A ja zacnem ze "Ö-S-T-.." hlaskovat a ona ze NIE ako sa to pisa po SLOVENSKY A ja ze normalne Rakusko, nie? A ona ze hej ale ci to republika ci co.!?!?! Ty kokos, tak teda tu ma prepadla zas raz hrdost slovenskemu narodu!

sorry, ale aj ja som to z tohoto textu pochopila tak, ze ak ty jej povies ze normalne rakusko, tak sama nevies, ze je to republika, inac by si jej to aj diktovala inac (iba ak by si bola nekonecne naduta osoba a chcela ju sekirovat, tak to
pochopim inac :P )

ale ak si studovala a vies secko tak je secko v poriadku ;) :)
19.06.2011 21:26
martinw
Príspevkov: 1946
ale je logicke ze na slovenskom urade budes hlasit rakuska republika a nie österreich. ani na rakuskych uradoch nehlasis/nepises slovenska republika alebo slovensko ale v ich reci slowakai /slowakische republik. v uradoch sa pouziva vzdy uradny jazyk statu ... (to by si ako osoba so zakladnym vzdelanim mala vediet)
to ze ty si na nu vyvalila österreich na nu mohlo akurat tak zaposobit,ze sa potrebujes citit dolezita.
19.06.2011 21:55
marika2772
Príspevkov: 14776
iconhary01:
tak styky mam vsade to je pravda :w00t:

...styky sú aj pohlavné tie si myslel?:rolleyes:
19.06.2011 22:21

Choď na stranu 1Choď na stranu 01234Choď na stranu 2Choď na stranu 4