Diskusia

icon
shades3
Príspevkov: 1
Dobry den,
prosim o radu v nasej situacii:
pat rokov zijem a pracujem v Rakusku, mam manzela a sestmesacnu dcerku, ktora sa narodila v Rakusku, manzel pracuje na Slovensku. Na SK nemam ziadne poistenie, ani socialku ani zdravotku, odhlasila som sa este v roku 2005, ked som odchadzala pracovat do zahranicia. Dceru mam prihlasenu tu, vsetci traja mame Meldezettel ako aj Anmeldebescheinigung. Peniaze pocas Mutterschutz prichadzali bez problemov, na konci augusta (dcerka sa narodila na konci juna) som sa konecne dostala k odoslaniu ziadosti a dokladov na KBG a FBH. Po nekonecnych telefonatoch s oboma instituciami je stav nasledovny:
1. FBH - az 15.decembra sa konecne fyzicky pozreli na moju ziadost, s poznamkou, ze co chcem, ze pod tri mesiace sa nic nevybuvuje, na co mi 21.decembra prisiel list so zoznamom dokumentov, co odo mna este potrebuju, vratane formularov E401 a E411 (i ked nam tyzden pred tym pri osobnej navsteve FA pani povedala, ze ich nepotrebujem, kedze som zamestanana a byvam v Rakusku), ako aj potvrdenie o vlastneni KFZ (auto nemam, muz ma firemne), rozne faktury atd. Vsetko sme dali dokopy, obehli aj UPSVAR a dosiahli aspon jeden z E formularov vyplneny, a odovzdali na FA. Teraz cakame, a je nam jasne, ze este par mesiacov asi nic nebude, kedze druhy eckovy formular musia ONI poslat na SK, a to sa potiahne. Co ma vsak zaujima je - pani na FA v BRucku mi povedala, ze ak sa nahodou po dvoch rokoch nevratim do prace, tak mi FBH zastavia, a budem ich musiet poberat zo SK. To mi nedava vobec zmysel, ved so SK nemam okrem obcianstva vlastne uz nic spolocne.. co je to za cudnu informaciu, a preco ma tym strasi? Planujem sa vratit samozrejme do prace tu v AT, ale chceme aj druhe dieta, a to neviem, ako casovo vyjde, co ak sa naaahodou do prace kvoli tehotenstvu nevratim?
2. KBG - cakaju samozrejmem LEN na potvrdenie z FA, ze poberam FBH, zatial som vsak iba spatne poistena, ako aj dcerka, co je problem, lebo ked chceme ist k lekarovi, musime si vsetko platit.. a platte, ked vam nechodia ziadne peniaze.. normalne sa trasiem, len aby mi neochorela. Navyse mam strach, ze ked uz mozno aj FBH rozbehame, zas pride WGKK s nejakou inou capinou, len aby to natiahli, a kedze KBG sa vyplaca len 6 mesiacov spatne, moze sa stat, ze nam potom ani nepride vsetko?
Na SK nepoberam nic, ani manzel, ani pridavky, ani ulavu na dani na dieta, ani kocikove sme si nepoziadali..
Vopred dakujem za napady a pripadne komentare, ja viem, ze musime asi CAKAT, ale s dvoma hypotekami na krku je to velmi zatazkavajuca skuska a rada by som vedela, ci mozeme nieco urobit, ako to potisnut, ci nam davaju vobec spravne informacie, a jednoducho ako sa spravne teraz zachovat.. DAKUJEM.
02.01.2016 13:03
Lanika
Príspevkov: 0
Ahoj. No ked som si citala tvoj prispevok, mala som pocit, ze to som snad pisala ja. Mame uplne ale uplne tu istu situaciu. Dieta narodene v juni. Sme tu 5 rokov. V septembri zacali problemy. Nekonecne telefonaty Fa a Gkk. Niekolko krat osobne. Dokola znova papiere tie iste. Teraz nakoniec ked uz som sa rozkricala do telefonu tak ze treba E401 a E411. Bola som to vyplnit. Na Fa mi nechceli vobec pomoct ako to vyplnit. Vraj oni si to vsetko najdu a skontroluju. Je to na zufalstvo to vybavovat. Uz som aj plakala od frustracie. Akurat sa mi este nevyhrazali, ze po 2 r.do riboty inak konec. Jako pises. Zastavili nam kvoli tomu zdrav.poistenie. jasne ze som si podvrtla clenok ani ma nezrentgenovali ani za poplatok. Cakame kym to Slovensko tie formulare potvrdi a co si este vymyslia. Vy uz to mate hotovo? Ako dlho trva to potvrdzovanie tych E formularov nevies? Este nieco chceli? Nemozem ani babo ockovat...
10.12.2019 09:41
Lanika
Príspevkov: 0
Tak mi nejaka dobra dusa poradila obratit sa na Arbeiterkammer a tam zasa na Ombudsmanku rakuskej poistovne. Ti poslali F001 formular slovenskej poistovni. Mne KBGG formular. Zaroven sa tam ziada, aby urady komunikovali medzi sebou emailom pre urychlenie. Cakame co bude dalej.
20.12.2019 10:41
annaw
Príspevkov: 2
Ak už raz máte podanú žiadosť na KBG tak o nič neprídete.

FA ma trošku problém v zákonoch a pani detto, pretože ak žijete Vy a dieťa v AT žiadne formulare E001 (E401,411) zo SVK netreba, pretože Mittelpunkt mate v AT.
Kým Vám neschvália KBG ste bez poistenia -- potrebné pripoistiť sa pod manžela (dá sa to).

Na rodinne na SVK nárok nebude, hoc pracuje manžel v AT, lebo dieťa žije v AT a oni Vám to s veľkou pravdepodobnosťou.

Zároveň podať sťažnosť na obmudsmana pre FA (je len jeden) + odporúčam dohodnúť si termín na AK.

To že nenastúpite po 2 r. do práce sa týka hlavne žien pracujúcich v AT ale žijúcich mimo AT. Vás sa stopnutie FBH netýka, keďže Mittelpunkt s dieťatom máte v AT. Ale je potrebné potom ísť na AMS (potrdenie dokladujete na FA). Na AMS Vás ale nezoberú ak nemáte písomne potvrdenie, že sa má kto o Vaše dieťa postarať (jasle, Tagesmutter, babka, teta a pod.), musíte byť totiž min. 16 h. týždenne k dispozícii trhu.

GKK je potrebné požiadať o predĺžnie poistenia z dôvodu čakania na priznanie FBH / KBG, vedia to urobiť poprípade budete samoplatca poistenia (ale načo ak sa viete pripoistiť pod manžela).

Odporúčam p. Irena Krajčiová, ktorá sa tejto problematike venuje poprípade Sisa Kreuz. Obe nájdete na FB stránke.
21.12.2019 14:18
annaw
Príspevkov: 2
Spísať sťažnosť na ombudsmana pre FA, že Vás diskriminujú. Eformuláre vyplňujete len časť určenú pre Vás a odovzdávate to FA a oni to posielaju na centrálu na SVK.

Ak žijete v AT, nemuíste sa po 2 r. vrátit do práce ale musíte sa pripoistiť pod manžela alebo ísť na AMS. Ak sa pripoistíte pod manžela nič sa Vám neodvádza do dôchodkového.
Vrátene sa týka len žien žijúcich mimo AT ale pracujúcich v AT.

Odporúčam termín na AK.

Veľa mamín robí aj to, že ide na FA s dieťaťom a dožaduje sa vedúceho pobočky kde im nahlas vysvetľujú že ž čoho ma rodina žiť ak Vám nie sú schopní potvrdiť FBH ak tu žijete a či sa oni o dieťa postarajú. Zatiaľ toto vždy zabralo.

iconLanika:
Ahoj. No ked som si citala tvoj prispevok, mala som pocit, ze to som snad pisala ja. Mame uplne ale uplne tu istu situaciu. Dieta narodene v juni. Sme tu 5 rokov. V septembri zacali problemy. Nekonecne telefonaty Fa a Gkk. Niekolko krat osobne. Dokola znova papiere tie iste. Teraz nakoniec ked uz som sa rozkricala do telefonu tak ze treba E401 a E411. Bola som to vyplnit. Na Fa mi nechceli vobec pomoct ako to vyplnit. Vraj oni si to vsetko najdu a skontroluju. Je to na zufalstvo to vybavovat. Uz som aj plakala od frustracie. Akurat sa mi este nevyhrazali, ze po 2 r.do riboty inak konec. Jako pises. Zastavili nam kvoli tomu zdrav.poistenie. jasne ze som si podvrtla clenok ani ma nezrentgenovali ani za poplatok. Cakame kym to Slovensko tie formulare potvrdi a co si este vymyslia. Vy uz to mate hotovo? Ako dlho trva to potvrdzovanie tych E formularov nevies? Este nieco chceli? Nemozem ani babo ockovat...
21.12.2019 14:23

icon