Diskusia

icon
Merlinka
Príspevkov: 21
Zdravím.

Mám jednu otázku keď má osoba ( žena kt je TT ) a má TP na SK a HW v AT či je to pravda že v tomto prípade tu v AT nedostane žiadne príspevky.
Je to pravda? Na internete som hľadala ale tam som našla odpovede ako nevadí a vadí že na SK má osoba TP a tu v AT HW. Rada by som počula názor mamičiek ktoré majú túto záležitosť za sebou.
Ďakuje pekne za odpovede a pekný výkend
S pozdravom
29.07.2017 10:45
annaw
Príspevkov: 2
Nie je to pravda avsak vybavenie KBG trva aj 3 mesiace aj viac a poistovna na to ma aj pol roka. Niektori cakaju aj rok kym sa dostanu k peniahzom.
Mne bolo poradene na SVK zrusit trvaly pobyt a nechat si len v AT a papiere som mala vybavene do 3 tyzdnov...

inac na FB je dobra skupina: ako si vybavim Wochengeld
18.01.2018 14:06
Merlinka
Ďakujem
15.09.2018 17:59
annaw
A ďalšia vec, kde sa zdržiavate / bývate? Lebo aj to zohráva rolu + kto pracuje v AT atď. takto sa ťažko odpovedá.

A ďalej, na FB je skupina: Ako si vybavím Wochengeld -- skúste sa tam obrátiť.
16.09.2018 14:47
Merlinka
Pracujem a žijem tu v Rakusku na Slovensko chodím pravidelne kazde 3 mesiace
17.09.2018 16:50
annaw
iconMerlinka:
Pracujem a žijem tu v Rakusku na Slovensko chodím pravidelne kazde 3 mesiace

Takto, odporúča sa mať v tomto prípade len v jednom štáte trvalý pobyt (ja som si kvôli prídavkom a papierovačkám trvalý na SVK zrušila) kde je Váš stredobod záujmov a predpokladám že je to v AT.
Rakúska strana totiž po zadaní adresy na SVK preveruje či aj tam niečo poberáte (trvá to aj 6 mesiacov a viac).

Máte nárok na Wochengeld, rodičák, detské prídavky z AT za predpokladu, že máte predtým niečo v AT/SVK odrobené, ináč dostanete základ.
Ak Váš manžel pracuje tiež v AT, ta poberáte plnú sumu v AT. Ak by pracoval na SVK, žiada sa najprv o rodičák na SVK zároveň žiadate v AT budú vyplácať dorovnanie a k prerátaniu a prípadnému doplateniu dôjde po 3 r. dieťaťa.
Boli ste predtým na TPP alebo ste živnostníčka? Po 2 r. sa totiž musíte vrátiť do práce.
17.09.2018 20:49
Merlinka
Ja som na SK nikdy nepracovala po skole sla hned sem do Rakuska.
A moj Partner nikdy nepracoval na Slovensku kedze je Rakusan a ma rakuske obcianstvo cize odjakziva pracoval tu v rakusku.
To viem ked sa musim vratit do prace u mna to bude predlzene.
A ked sme pri TP obciansky si mozem nechat? Nemam pas a ani nemam v zaujme ju odovzdat.
20.09.2018 20:03
annaw
ok, tak nárok Vám vzniká ale rátajte s tým, že rakúska strana preveruje na SVK či Vám tam nič nevzniká (aj keď ste tam nepracovala) preveriť to musia. Trvá to do 6 mesiacov.

Ak si na SVK zrušíte TP tak sa OP odovzdáva a fungujete s pasom ak nechcete meniť, tak všetko ostáva po starom.

Ja som nechcela riskovať papierovačky a zdžiavanie a tak som si TP na SVK zrušíla a vybavovanie klaplo ako hodinky,
20.09.2018 20:14
Merlinka
iconannaw:
ok, tak nárok Vám vzniká ale rátajte s tým, že rakúska strana preveruje na SVK či Vám tam nič nevzniká (aj keď ste tam nepracovala) preveriť to musia. Trvá to do 6 mesiacov.

Ak si na SVK zrušíte TP tak sa OP odovzdáva a fungujete s pasom ak nechcete meniť, tak všetko ostáva po starom.

Ja som nechcela riskovať papierovačky a zdžiavanie a tak som si TP na SVK zrušíla a vybavovanie klaplo ako hodinky,

TP si zrusim ked pojdem najblizsie domov.

Ale ved pisem ze pas nemam a ani nemam v zaujme si ju spravit. Takze OP odovzdat nemozem. Kamoska sa tiez odhlasila a OP si nechala
20.09.2018 20:20
annaw
OP je doklad o trvalom pobyte!! Ak si odhlásite pobyt tak MUSÍTE odovzdať OP.
Je to proste tak a je to aj v smerniciach SR.
Ale podľa pravidiel by ste si pre odovzdaním mala vybaviť pas a s tým fungujete naďalej.

Ale ak nechcete odovzdať OP je to Vaša vec ale porušujete smernice SR a Vaša kamoška tiež...

https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-situacie/zivotna-situacia/_odhlasenie-z-trvaleho-pobytu
20.09.2018 23:17
Merlinka
Ona bola na policii a nemala problem ja som sa na policii tiez pytala a povedali ze OP si mozem nechat a nepotrebujem CP. Ja ked pojdem na SK tak si necham urobit PP. Na urade o tom vedia tiez a keby nieco po rokoch bez OP nic nevybavim. Mam viacero kolegin kt takto dopadli
21.09.2018 07:18
janaka
Príspevkov: 5969
iconMerlinka:
Ona bola na policii a nemala problem ja som sa na policii tiez pytala a povedali ze OP si mozem nechat a nepotrebujem CP. Ja ked pojdem na SK tak si necham urobit PP. Na urade o tom vedia tiez a keby nieco po rokoch bez OP nic nevybavim. Mam viacero kolegin kt takto dopadli

no, je to nejake divne: ja som tiez mala zruseny TP v Ba, potrebovala som novy pas, isla som na policiu a povedali mi, ze musim OP odovzdat. Novy pas mi plati 10 rokov a vraj predtym, nez vyprsi jeho platnost, mam si ist vybavit zase novy pas (ak by som to nestihla, musim pas riesit cez sk konzulat). Takze nie je pravda, ze bez OP nic nevybavim. V AT mi staci pas a na Sk takisto.
Zeby policia na sk pracovala ako sa im zachce?:-/
21.09.2018 12:45
Merlinka
iconjanaka:
iconMerlinka:

no, je to nejake divne: ja som tiez mala zruseny TP v Ba, potrebovala som novy pas, isla som na policiu a povedali mi, ze musim OP odovzdat. Novy pas mi plati 10 rokov a vraj predtym, nez vyprsi jeho platnost, mam si ist vybavit zase novy pas (ak by som to nestihla, musim pas riesit cez sk konzulat). Takze nie je pravda, ze bez OP nic nevybavim. V AT mi staci pas a na Sk takisto.
Zeby policia na sk pracovala ako sa im zachce?:-/

Ja neviem ale mne na polícii vtedy vraveli keď nemám CP a ani si nechcem dat urobiť tak v prípade že sa z TP prehlásim na PP tak OP nemusím odovzdať a vôbec nedávno som sa dočítala či v správach dopočula že OP sa uz odovzdavať nemusi tak neviem. Pozrel sa neskor na nete ci to niekde nájdem a pak to sem hodim
21.09.2018 13:48
Merlinka
majkeel

13. júl 2018
@sisaka Polozim inak otazku. Preco odovzdat obciansky? Vadi v sufliku?
Ja som odovzdaval OP, lebo som pracoval v zahranici a zaroven, lebo som sa chcel este vyhnut zabitemu roku na vojne. Uz o rok ju zrusili, 4 roky som fungoval iba na pas a potom som si Op musel predsa len zase vybavit. A vtedy uz chceli overit obcianstvo na celonarodnej matrike v Ziline (rodny list nestacil), ci ako sa to volalo, stalo to behacky, peniaze. Preco treba obciansky? Sobas, rozvod, vybavovacky na uradoch, dedicstvo, bank.ucet, kupa nehnutelnosti,...
@jatva presne ... bez OP, ziaden ukon s uradmi
22.09.2018 09:53
heavy
Od: Leopoldstadt
Príspevkov: 24042
Tu riesite blbosti... ja som prec 30 rokov a stale mam OP....
13.10.2018 19:38

icon