Diskusia

icon
poker
Príspevkov: 0
Zdravim,

Docital/dopocul som sa nejake asi nespravne/neuplne info a preto by som potreboval poradit od skusenych.

Pracujem zatial cca len 1 mesiac v AT a dochadzam z SK. Do prace to mam menej ako 20km, ale bez auta teda hromadnou dopravou by som sa tam nedostal, pripadne mozno aj dostal, ale trvalo by to asi 3 hodiny a vzdialenost by bola vyrazne dlhsia a aj pesi by som musel ist par km.

1.Vraj mam povinnost sa nahlasit na policii v AT a ohlasit im, ze byvam na SK a do AT dochadzam do prace. (To sa mi zda ako mezmysel)

2.Vraj mam povinost sa nahlasit na finanzamt. (Ak ano tak co odo mna budu chciet? Na co si dat pozor?)

3.Cakal som, ze dostanem e-card postou, vraj to obvykle trva 2 tyzdne. No stale nic neprislo, tak predpokladam, ze som sa mal ist nahlasit v AT na nejaku zdravotnu poistovnu? Ani netusim ci je ich viac na vyber. Predpokladal som, ze je to nieco co za mna vybavi zamestnavatel.
Za e-card sa vraj plati 10€ rocne, komu to mam zaplatit, alebo to je nieco co si automaticky raz rocne mimoriadne strhnu v ramci dani/socialky priamo zo mzdy?

4.O pendlerpauschale si vraj staci poziadat raz na konci roka. Kde? Pripadne je to cisto moja zalezitost, alebo mam poziadat zamestnavatela, aby mi to preplatil alebo vybavil?
07.07.2018 16:35
annaw
Príspevkov: 2
Ahoj.

1. Nemusíš policajtom nič nahlasovať a tým že nemáš (predpokladám) pobyt v AT tak nemusíš ani prehlasovať auto.
2. Nemusíš. Len neviem ako je to z Anmeldebescheinigung na MA35 vo Wien (ktorý je povinný vybaviť po 3 mesiacoch práce v AT) či sa to týka aj pendlerov.
3. Zavolať si na Gebietskrankenkasse. Ak si vo Viedni tak Wien Gebietskrankenkasse ak si v NO tak Niederoesterreichische Gebietskrankenkasse atď.
4. Máš 2 možnosti. A- zamestnávvateľ ti bude Pendlerpauschal vyplacat 1x mesačne ku mzde alebo ty si o to požiadať 1x ročne v DP, potrebuješ však k tomu formular: L33 (ak sa nemýlim) lebo cez online Pendlerpauschalrechner nevieš zadať slovenskú adresu. TAKŽE už len preto by si si v BA mal nahlásiť pobyt.
07.07.2018 20:19
heavy
Od: Leopoldstadt
Príspevkov: 24042
iconannaw:
Ahoj.

2. Nemusíš. Len neviem ako je to z Anmeldebescheinigung na MA35 vo Wien (ktorý je povinný vybaviť po 3 mesiacoch práce v AT) či sa to týka aj pendlerov.
3. Zavolať si na Gebietskrankenkasse. Ak si vo Viedni tak Wien Gebietskrankenkasse ak si v NO tak Niederoesterreichische Gebietskrankenkasse atď.

2. Povinnost ho nahlasit na FA ma zamestnavatel, pokial pracuje oficialne.

3. Presne to iste sa tyka aj poistovne...
17.07.2018 09:26

icon