Diskusia

karla23
Príspevkov: 1304
Pitko aj keby podpisal spolupracu s stb...porozmyslaj logicky co moze casnik ktory pracuje vo Viedni ci Kanade za sociku velke zistit a povedat stb? nic len nepodstatne veci.neblbnite ludia...nehladajte za vsetkym spolupracu s stb....moj ujo s rodinou nebol clenom strany bol v Juhoslavii za sociku s celou rodinou na dovolenke 2 krat...obycajny automechanik...ale neemigrovali...ako mi povedal nemali nato povahu ich zivot bol v Ceskoslovensku v Bratislave.
[Naposledy editoval karla23, 08.12.2020 10:54]
08.12.2020 10:43
karla23
https://www.youtube.com/watch?v=utNaK5bz74s

pekne video ako slovaci hned po revolucii sli na nakupy do Viedne :D
08.12.2020 10:46
karla23
Slovhost- brána na západ
Mam dvadsaťšesť rokov a moje celé imanie je tak výplata vo vrecku. Tu sa zbohatnúť nedá. Musím niečo vymyslieť.
Od čašníka Karola sa dozvedám, že ten nepravidelný hosť, čo sedáva v kaviarni, a navštevuje manželku, ktorá je na doškolovaní spojárov na Myjave, je zamestnaný v Rakúsku ako čašník.
Za horúca sa zoznamujem s týmto „nepravidelným“ hosťom. Veľa mi o sebe neprezradil, ale dal mi adresu Slovhostu v Bratislave, ktorý sprostredkuje zahraničnú prax, ako sme tomu vtedy hovorili. V skutočnosti to bola drina za väčšie peniaze. S Ďusom som potom pracoval v Au- Restaurante a neskôr aj v kaviarni Bystrica.
Konám veľmi rýchlo a nesmelo sa informujem na Slovhoste v Bratislave o možnosti praxe v NDR pre zdokonalenie sa v nemeckom jazyku. To bola odo mňa iba taká nevtieravá finta. Skôr som myslel na Rakúsko. Tu ma zaevidovali a vraj mam čakať, budú ma informovať. Odpoveď na seba nenechala dlho čakať!
„Vašu žiadosť registrujeme, vyplnené tlačivo prostredníctvom vášho podniku zašlite obratom!“ Takúto rýchlu a dôležitú odpoveď som dostal zo Slovhostu.
S obavou sa vyberiem na podnikové riaditeľstvo. „Pamistka,“ s ktorou si veľmi dobre vychádzam, nie je mojou žiadosťou veľmi nadšená, ale na druhej strane ma aj potešila.

oslovila ma tak, ako vždy „no dobre skúsime to!“ Tak, ako keby mater so synom hovorila.
„Veď len na jeden rok,“ žobroním. „Chcem sa zdokonaliť v nemčine,“ prízvukujem personálnej. Veril som jej, že to s riaditeľom vybaví, mala veľké slovo, rešpektoval ju. Dúfam, že nie preto, lebo jej manžel je okresný prokurátor?
Riaditeľ vyplnený formulár po veľkom „okúňaní“ podpísal, na „personálnu“ vždy dal a všetko predo mnou spečatil výrokom:
„Dobre, potrebujem zlato na zuby!“ Mohol si to dovoliť povedať, patril som medzi tých, ktorým hovoril priatelia.
Od teraz už komunikujem so Slovhostom len ja. Vybavujú mi služobný pas a tak sme jednak v styku písomnom a jednak v telefonickom, čím pribudlo do môjho zoznamu nové telefónne číslo.
Nastal veľký problém! Potrebujem od vojenskej správy potvrdenie, že môžem vycestovať do zahraničia. Nie som po vojenčine ešte ani rok a vtedajší režim nedovoľoval ísť do cudziny na západ v tak krátkom termíne.
Idem domov a pre otecka to vraj nie je problém vybaviť. je vraj jeho priateľ.
Priateľ? Vydierač je to, nič iné! Moju žiadosť odďaľuje zo dňa na deň. Chodíme už niekoľko dní po krčmách a otecko leje do náčelníka jeden „poldecák“ za druhým, a keď prišiel deň, že je už na mól spitý, moju žiadosť konečne podpisuje. Chvála Bohu, ďalšiu prekážku mám za sebou.
O niekoľko dní dostávam na Myjavu telegram:
„Dňa... /o dva dni/ nastupujete do hotela Prinz Eugen vo Viedni, oproti stanici Sudbanhof. Deň vopred si vyzdvihnite služobný pas a ostatné doklady na Slovhoste v Bratislave. Vlak Vám odchádza z hlavnej stanice v Bratislave o ... hodine s konečnou stanicou Wien- Sudbanhof.“
Radosť či smútok? Veď to nie je možné? Ja nie som pripravený odísť z večera na ráno. Veď podnik musí dať do Spoločenského domu za mňa náhradu. Som vo funkcii zástupca vedúceho hotela, nemám ani smoking a vôbec, nie som prichystaný!
Ráno odchádzam do Bratislavy. Dostavím sa do Slovhostu, ktorý sídli dnes už v neexistujúcom hoteli Kriváň a v jednej z kancelárii bez menovky, hľadám doktora Putru.
„Ja som Putra, ale nie doktor,“ odpovedá pán spoza písacieho stola. Neviem, odkiaľ som ten titul zobral, že som ho chcel takto povýšiť. Predstavím sa, vysvetlím situáciu a plný očakávania sa spýtam:
„Čo teraz, môžem ešte v budúcnosti nastúpiť?
„Musíte nastúpiť, veď to stálo nejaké peniaze,“ potešil ma pán Putra.
„O týždeň, alebo dva nastúpite do Au Restaurantu vo Viedni, dva dni pred odchodom vám oznámime podrobnosti, buďte pripravený!“ Teraz som sa priznal, že z hotelovej školy som počas dvoch prázdnin pracoval v Laxenburgu, čo patrí pod firmu Wigast
“Prečo ste to doteraz nepovedal?“ Zaznelo to z jeho úst, ako výčitka. Pôvodne si asi pomyslel:
„Zo Senice, strčíme ho do hotela Prinz Eugen k turistickým skupinám.“
„Ďakujem!“ Z Bratislavy odchádzam nesmierne šťastný. Zobral som si dovolenku a čakám na telefonát. S Myjavou som skončil! Aj sem sa vrátim už iba, ako hosť.
08.12.2020 10:49
karla23
Poznate aj Vy firmu slovhot ktora pomohla nasim ludom za socializmu dostat sa legalne pracovat do Rakuska? ci ine firmi? ak ano napiste pribehy :rolleyes:
08.12.2020 10:50
pitu47
Príspevkov: 11874
iconkarla23:
Pitko aj keby podpisal spolupracu s stb...porozmyslaj logicky co moze casnik ktory pracuje vo Viedni ci Kanade za sociku velke zistit a povedat stb? nic len nepodstatne veci.neblbnite ludia...nehladajte za vsetkym spolupracu s stb....moj ujo s rodinou nebol clenom strany bol v Juhoslavii za sociku s celou rodinou na dovolenke 2 krat...obycajny automechanik...ale neemigrovali...ako mi povedal nemali nato povahu ich zivot bol v Ceskoslovensku v Bratislave.

Mirko môj, všetci vieme, že Ty nevieš, čo píšeš........... Na spoluprácu s ŠTB si musel mať žalúdok a udávať svojich najbližších...... Ale viem, že Tebe niečo také vysvetľovať nemá význam :(
a nemiešaj členstvo v strane so spoluprácou s ŠTB :thumbdown:
08.12.2020 12:28
karla23
Pitu oki doki :)
08.12.2020 15:15
janaka
Príspevkov: 5969
aaale notaaak, ved Mirko ovlada copy past, nie to dost?:-/ :sneaky: a tam ani pravopisne chyby nie su, nie je to fajn?:P
08.12.2020 15:50
Vlado
Moderátor
Príspevkov: 1230
iconpitu47:
Vladooooooo, nedá sa blokovať taký mokolo ???? Aby išiel okolo ??????

Sorry, az teraz som to videl! Su ludia, nechapem...
09.12.2020 12:27
Vlado
Moderátor
Príspevkov: 1230
iconkarla23:
Poznate aj Vy firmu slovhot ktora pomohla nasim ludom za socializmu dostat sa legalne pracovat do Rakuska? ci ine firmi? ak ano napiste pribehy :rolleyes:

... tu SlovHot poznali len prislusnici StB. Ja som o nich nic nepocul.
09.12.2020 12:29
janaka
Príspevkov: 5969
iconVlado:
iconkarla23:

... tu SlovHot poznali len prislusnici StB. Ja som o nich nic nepocul.

to malo byt Slovhost, (podla clanku), Mirecek sa (opät:D ) pomylil;)
/ale zrejme nehra rolu/
09.12.2020 14:46
karla23
Vlado skus nahrat dake online pribehy s emigrantami...ako sa im podarilo dostat do Rakuska...myslim tych co ostali v Rakusku....Ty mas nato robit taketo reportaze :D :thumbup:
09.12.2020 17:06
karla23
https://www.podnikajte.sk/domace-pribehy/peter-matysak-vino

Vlado aj tento pan sa dostal za socializmu legalne ako casnik do Rakuska pracovat cez sk firmu Slovhost....tu vravi....

Petrovi sa naskytla možnosť práce v Rakúsku cez organizáciu Slovhost a rozhodol sa využiť ju. „Chcel som vyskúšať niečo nové, kým som bol ešte mladý a, samozrejme, aj finančné podmienky boli veľmi lákavé. Z funkcie riaditeľa som išiel na pozíciu čašníka, ale zarábal som oveľa viac. V priemere som však denne nabehal päťdesiat kilometrov. Robil som pätnásť hodín denne, minimálne päť dní v týždni. Po dvoch rokoch v Rakúsku som sa vrátil, stále som bol zamestnancom reštaurácie Bratislava - vidiek, no nemali pre mňa pripravenú pozíciu, ktorú by som považoval za adekvátnu. Aj tak som si potreboval oddýchnuť a byť nejaký čas doma, tak som takmer sedem mesiacov ostal na neplatenom voľne.“ Využil ho na prácu okolo domu a na prácu s vínom, pričom časť peňazí si odložil pre prípad, že by sa mu niekedy podarilo podnikať. „Mal som obrovskú túžbu aspoň po vlastnej malej vieche.“ Peter mal po pár mesiacoch voľna veľkú chuť do práce a tak nastúpil do reštaurácie v Pezinku. „Vybavil som tam plzenské pivo a ako prvý som mal vonku na pešej zóne terasu na sedenie. Schválili mi ju až na tretíkrát.“

Prečítajte si celý článok na: https://www.podnikajte.sk/domace-pribehy/peter-matysak-vino © Podnikajte.sk
09.12.2020 17:18
karla23
Vlado pisal som na jeden urad do Prahy ci boli este ine organizacie podobne ako Slovhot ktore vybavovali obcanom CSSR legalne pracovat na zapade bez toho aby emigrovali....:rolleyes:
09.12.2020 17:21
karla23
Janaka pani dokonala...tisko len tisko :D :D :D
09.12.2020 17:22
karla23
Vlado divim sa niektorym byvalym casnikom z interhotelov kde doma boli pani a chodili popokrovci...a sli robitcasnikov do rakuska ako otroci a driet tam 15hod denne...ani za vsetky silingy Rakuska by som nevymenil zdravie za peniaze....preto gastronomiu nechcu ludia nikde robit hlavne rakusaci nemci a podobne...aj cudzinci to robia len z donutenia....;)
09.12.2020 17:29